Nasi reprezentanci stawali na podium igrzysk LZS

Mariusz Matkowski
Irena Czuta-Pakosz w czwartek zapaliła olimpijski znicz, a w piątek wywalczyła złoty medal w konkurencji nordic walking.
Irena Czuta-Pakosz w czwartek zapaliła olimpijski znicz, a w piątek wywalczyła złoty medal w konkurencji nordic walking. Mariusz Matkowski
Blisko 800 zawodników rywalizuje w Centrum Sportu w Opolu.

W czwartek wieczorem podczas ceremonii otwarcia ogólnopolskich igrzysk zrzeszenia LZS zapłonął olimpijski znicz. Natomiast w piątek od rana na terenie Centrum Sportu w Opolu reprezentanci 16 województw zaczęli sportowe zmagania. Rozdano też pierwsze medale.

To jubileuszowa 15. edycja ogólnopolskiej imprezy, a Opole jest gospodarzem po raz drugi (poprzednio w 2009 roku). Jednak tegoroczne zmagania różnią się od tych sprzed trzech lat. Przede wszystkim nacisk jest położony na rekreację i zabawę.

- Teraz skupiamy się na tym, by propagować rekreacja, turystyka i integracja - wyjaśnia Gerard Halama, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu. - Dlatego rywalizacja przebiega w takich trzech blokach. Ale duch sportu jest, a zwycięzcy otrzymują medale.

Zawodniczki i zawodnicy walczą w ponad 20 konkurencjach indywidualnych i zespołowych kobiet i mężczyzn m.in. piłce nożnej drużyn 5-osobowych, minisiatkówce i minikoszykówce, siatkówce plażowej, marszu na orientację, marszu z kijkami, konkurencjach lekkoatletycznych. W tak zwanym bloku konkurencji integracyjnych są m.in. rzut ringo, rzut lotką, rzut piłką do kosza, tor przeszkód. W niektórych konkurencjach rozdano już komplet medali.

W pierwszych zawodach gospodarze byli mało gościnni, bowiem wygrali w rywalizacji drużynowej (indywidualnie też zarówno w gronie kobiet jak i mężczyzn). W marszu z kijkami, czyli popularnym nordic walking, klasą dla siebie była Irena Czuta-Pakosz. Zawodniczka LKS-u Górnik Januszkowice była zdecydowanie najszybsza na dystansie 5 km, pokonując także mężczyzn. Trudno się dziwić, bowiem nasza zawodniczka ma już na koncie tytuł mistrzyni świata w tej konkurencji. W gronie mężczyzn najszybszy był Andrzej Reichert z LKS-u Zawisza Stara Kuźnia. Opolskie wygrało też w rywalizacji zespołowej. W zwycięskiej drużynie (liczyła się suma uzyskanych czasów) poza Czutą-Pakosz i Reichertem byli też Adam Cibis i Przemysław Podstawka (obaj Górnik Januszkowice).

W piątek rozgrywano także mecze grupowe w grach zespołowych oraz eliminacje w innych konkurencjach. Dzisiaj sportowcy walczyć będą w półfinałach i finałach (w godz. 9-13), a uroczyste zakończenie olimpiady zaplanowano na godz. 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska