Nie pomogły nawet nietoperze i borsuki

Archiwum domowe
W sławniowickiej sztolni mieszka około 180 nietoperzy.
W sławniowickiej sztolni mieszka około 180 nietoperzy. Archiwum domowe
Sławniowickiej sztolni, jezior Nyskiego i Otmuchowskiego oraz Gór Opawskich nie ujęto w sieci obszarów chronionych Natura 2000.

A szkoda, bo to naprawdę niezwykłe siedliska rzadkich gatunków - twierdzi Kazimierz Staszków, który od 4 lat wspólnie z towarzystwem Pro Natura z Wrocławia liczy nietoperze w sławniowickiej sztolni.
Dla potwierdzenia swoich słów opowiada, jak kiedyś odkrył tam świeże ślady borsuka.

- Ale najważniejsze są nietoperze, czyli podkowce małe, gacki brunatne i mopki - wylicza. - Pół roku temu naliczyliśmy ich prawie 200. To drugie co do wielkości siedlisko w Polsce. Choćby ze względu na to ostoja powinna znaleźć się w europejskiej sieci obszarów chronionych.

- Ostoja została odrzucona przez rząd, ale trwają dyskusje z komisją europejską - informuje Alicja Majewska, zastępca dyrektora wydziału środowiska i rolnictwa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Objęcie ochroną takich miejsc wiąże się z ograniczeniami dla inwestycji i budownictwa. Więc z jednej strony włączenie do Natury 2000 niesie za sobą korzyści w postaci np. specjalnych dotacji unijnych, z drugiej zaś ograniczenia dla rozwoju pod względem inwestycyjnym.

Pod lupą

Pod lupą

Natura 2000 to Europejska Sieć Obszarów Chronionych, która ma pełnić kluczową rolę w ochronie różnorodności biologicznej terytorium Wspólnoty przez zabezpieczenie zagrożonych siedlisk i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W ramach programu wyznaczone zostają Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków oraz Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk, na których obowiązują odpowiednie regulacje prawne. Z przynależności do Natury płyną zarówno korzyści (większe dotacje unijne dla gmin i rolników) jak i zagrożenia - ograniczenia w budownictwie i przemyśle. W Polsce utworzono dotychczas 72 obszary specjalnej ochrony ptaków, a polski rząd zgłosił Komisji Europejskiej zamiar utworzenia 184 specjalnych obszarów ochrony siedlisk.

W sieci Natura 2000 nie uwzględniono też (chociaż były takie propozycje) jezior Nyskiego i Otmuchowskiego, które są siedliskiem ptactwa, w tym rzadkich gatunków, jak kormorany czy orzeł bielik. Podobnie wygląda sprawa Gór Opawskich, zamieszkanych przez zwierzynę leśną.

- Tereny nie zostały włączone do sieci, ale nie znaczy to, że nie podlegają specjalnej ochronie - zaznacza Majewska. - Traktujemy je na równi z innymi obszarami chronionymi, tyle że bez oficjalnych dokumentów.

Jedynym miejscem w powiecie, które włączono do Natury 2000 są fortyfikacje nyskie z zamieszkałymi je nietoperzami.

Majewska: - Warto poczekać. Może niebawem Sławniowice i wasze jeziora też do nich dołączą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska