Nie szczepiłeś się? Dla takich jak ty przygotowano "kalkulator covidowy". Z jego pomocą obliczysz zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Kalukator covidowy znajdziecie na stronie pacjent.gov. Wystarczy wypełnić krótki test.
Kalukator covidowy znajdziecie na stronie pacjent.gov. Wystarczy wypełnić krótki test. Pixabay
Kalkulator dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl. Wystarczy wypełnić krótki test online, podając wiek, płeć, wzrost i masę ciała.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na podstawie danych medycznych zebranych od ponad tysiąca polskich pacjentów, opracowali proste narzędzie, które każdemu pozwoli porównać poziom swojego zagrożenia ciężką postacią COVID-19 z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała.

Kalkulator covidowy dostępny jest na stronie pacjent.gov.pl. Wystarczy wypełnić krótki test online, podając wiek, płeć, wzrost i masę ciała.

To właśnie te dane są istotne, bo zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących.

Np.szansa na wystąpienie ciężkiego przebiegu COVID-19 u 60-letniego mężczyzny mierzącego 176 cm i ważącego 90 kg jest 19,5 razy większa niż u 20-letniego mężczyzny z prawidłowym BMI i 39 razy większa niż u 20-letniej kobiety z prawidłowym BMI.

Wyniki dotyczą osób niezaszczepionych przeciwko SARS-CoV-2 oraz tych, które nie przeszły zakażenia koronawirusem. Służą one wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych.

Szczególnie w przypadku osób niezaszczepionych, ciężki przebieg COVID-19 może wystąpić w każdym okresie życia, ale jego prawdopodobieństwo rośnie wraz z wiekiem i wzrostem masy ciała, oraz jest wyższe u mężczyzn.
Przyjęcie szczepionki znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 w każdym wieku.

Ważne jest także przestrzeganie dystansu, dezynfekcji i noszenie maseczek.

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 polskich pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce, którzy uczestniczyli w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska