Niecodzienna kolekcja

Małgorzata Kroczyńska
Małgorzata Kroczyńska

Opole, Strzelce, Koźle, Nysę, Głogówek, Brzeg uwiecznił na obrazach rysownik towarzyszący palatynowi Ottheinrichowi w podróży odbytej na przełomie lat 1536-37. Siedemnaście z pięćdziesięciu namalowanych wówczas widoków, przedstawiających niemieckie, czeskie, śląskie i polskie miasta, wystawiono w piątek w opolskim Muzeum Diecezjalnym.
Pierwsza w historii artystyczna dokumentacja, swoisty pamiętnik z wyprawy, ujrzała światło dzienne dzięki Angelice Marsch, znawcy historyczno-topograficznych pejzaży miejskich.
- W 1991 roku przez przypadek odkryłam w bibliotece uniwersyteckiej w Wurzburgu album z kolorowanymi rysunkami - opowiada. - Poza nazwami miast nie było na nich żadnych wskazówek, kiedy powstały, ale zorientowałam się, że mam przed sobą najstarszy widok Berlina.
Po żmudnych trwających 10 lat badaniach udało się ustalić, że unikatowa kolekcja to plon podróży do Krakowa i Berlina Ottheinricha, księcia Neubergu nad Dunajem. 27 listopada 1536 r. palatyn wyruszył w orszaku 40 rycerzy do swojego wuja, Zygmunta Starego. Ottheinrich był wnukiem hrabiego Bawarii-Landshutu i polskiej księżniczki Jadwigi (córki Kazimierza Jagiellończyka). Chciał się upomnieć o 32 tysiące guldenów - posag jego babki-księżniczki, który nigdy nie został wypłacony.
W 500. rocznicę urodzin Ottheinricha wydano album, zawierający faksymile, czyli odtworzone obrazy XVI-wiecznego rysownika. Część z 1000 egzemplarzy wykupił powstały półtora roku temu instytut - Niemieckie Forum Kultury Środkowej i Wschodniej Europy z zamiarem podarowania ich polskim i czeskim muzeom. Kilka dni temu jeden z albumów trafił do rąk Pawła Kozerskiego, dyrektora Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. W piątek kolejny album otrzymał ks. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
- Przekazuję go mojemu rodzinnemu miastu, żeby służył jego mieszkańcom, studentom i naukowcom - mówi dr Hanna Nogossek, dyrektor niemieckiego instytut. - Te obrazy, mam nadzieję, pozwolą lepiej zrozumieć nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość, bo pokazują, że była kiedyś Europa bez granic, taka, do której dziś znów dążymy.
Dyrektor Maniurka obiecuje, że wkrótce album będzie wystawiony w muzeum. Jaką formę przyjmie ta prezentacja, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że za rok w Opolu zostaną pokazane wszystkie pomieszczone w albumie obrazy z XVI-wiecznymi wizerunkami miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska