- W sobotę grali zawodnicy z młodszych grup wiekowych, czyli z roczników 2010 i 2011 oraz 2012 i młodsi – mówi Damian Żmuda, koordynator Niemieckojęzycznych Szkółek Piłkarskich – i w tej części turnieju wzięło udział 18 drużyn. Kolejne 12 zespołów – z roczników 2008-2009 oraz 2007 rywalizowało w niedzielę. Młodsze dzieciaki grały bez ustalania kolejności. Chodziło o to, żeby się dobrze bawiły piłką. Wszystkie otrzymały poczęstunek i wodę. Przy rozdawaniu medali i pucharów nie zabrakło tortu w kształcie boiska.
- Mamy po pięciu latach już sporo wychowanków, którzy grają w drużynach juniorskich, np. pod szyldem FC Chronstau/Chrząstowice. To pokazuje, że kierunek, by uczyć gry w piłkę od małego jest właściwy – cieszy się Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. - Ciągle się uczymy, starając się utrzymać stan posiadania, choć w niektórych miejscowościach po powstaniu Niemieckojęzycznych Szkółek Piłkarskich pojawiła się konkurencja. Nową inicjatywą jest powołanie reprezentacji szkółek. Dwie takie kadrowe grupy właśnie powstały. Cieszy nas także, że szkółki przyciągają do DFK, do kultury i języka niemieckiego rodziców młodych zawodników.
- Od kilku lat utrzymujemy liczbę 13 szkółek piłkarskich, w których działa 31 grup i trenuje około 450 zawodników – dodaje Rafał Bartek. - Bardzo nam zależy, by przynajmniej część każdego treningu odbywała się po niemiecku. Według zasad przynajmniej część treningu powinna się tak odbywać. Trenerów wspomaga asystent językowy z Instytutu Goethego. W ciągu roku organizujemy dla trenerów kursy językowe. Podczas turniejów, także tutaj w Chrząstowicach, działa kącik językowy dla zawodników.
Prowadziła go pani Sandra Langer, nauczycielka niemieckiego w Koźlu-Rogach. - Proponujemy animacje językowe. Zawodnicy ucząc się, trochę odpoczywają i luzują emocje. Starsze grupy czytają i uzupełniają tekst o Christiano Ronaldo, poznają niemiecką terminologię piłkarską, a także – w ciągu 2 minut – tworzą jak najwięcej niemieckich wyrazów na wylosowaną literę. A potem wracają do gry i strzelania bramek.
Rozgrywki grup starszych przyniosły następujące wyniki:
Rocznik 2008/2009 – 1. Chrząstowice I, 2. Ozimek, 3. Staniszcze Wielkie. Królem strzelców został Tomasz Orlik, najlepszym bramkarzem Konrad Postrach, najlepszym zawodnikiem Florian Klimas, najlepszą zawodniczką – Victoria Puzik.
Rocznik 2007 – 1. Chrząstowice, 2. Jemielnica, 3. Łany. Najlepszym zawodnikiem wybrano Szymona Pinkawę. Najlepszy bramkarz – Mateusz Sander. Król strzelców – Michał Czupala.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?