Niepamięć przekuta w pamięć. W Opolu złożono hołd Żołnierzom Wyklętym

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu zorganizował wojewoda opolski.
Oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu zorganizował wojewoda opolski. Marcin Żukowski
W środę (1 marca) mieszkańcy Opola spotkali się na placu Wolności, aby uczcić Żołnierzy Wyklętych. Msza święta w intencji uczestników powojennej konspiracji niepodległościowej została odprawiona w Kościele Franciszkanów. Uroczystość na placu Wolności zorganizował wojewoda opolski.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaznaczył, że żołnierze wyklęci byli odważnymi, często młodymi ludźmi, którzy nie godzili się na zamianę jednej niewoli niemieckiej, nazistowskiej, na drugą - radziecką, rosyjską. Ich postępowanie wynikało wprost z patriotycznego wychowania wyniesionego z domów rodzinnych i przedwojennej szkoły.

- Nie uznali dnia 8 maja za zwycięstwo, bo to było podporządkowanie się z jednego totalitaryzmu pod drugi totalitaryzm. Dziś wiemy, że obydwa były zbrodnicze. Możemy tylko rozsądzać, który był gorszy - mówił wojewoda Kłosowski.

Z kolei senator Jerzy Czerwiński wskazał, że po II wojnie światowej Polacy mieli jedynie nieliczne wyspy wolności. Rząd na uchodźstwie wówczas tracił na znaczeniu. Natomiast w kraju były dwie siły, które starały się przenieść w przyszłość pojęcia: Bóg, honor i ojczyzna.

- Jedną z tych sił jest Kościół katolicki, który się nigdy nie poddał, na czele z Prymasem Tysiąclecia, którego w tej chwili słusznie określamy mianem interrexa w tym ciemnym czasie komunizmu - mówił senator Czerwiński. - Drugą instytucją są żołnierze niezłomni, wyklęci przez ówczesną władzę. Miało ich ogólnie nie być w pamięci. Naród miał o nich nie wiedzieć. Jednak przechowywano pamięć w rodzinach, w niektórych środowiskach mniejszych. Proszę zauważyć, ze po dwudziestu latach ta pamięć wybuchła.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony od 2011 roku.

- To stosunkowo młode święto w kalendarzu świąt państwowych, ale tak naprawdę ponad dekadę działań różnego rodzaju różnych instytucji sprawiło, że odwróciliśmy niepamięć w pamięć o tych ludziach, których władza przeznaczyła na zapomnienie - powiedziała dr Iwona Demczyszak, naczelnik Delegatury IPN w Opolu.

Również na Opolszczyźnie w tym roku przygotowano szereg wydarzeń związanych z tym świętem. Wiele z nich ma charakter oddolny. Przed nami m.in. lokalne odsłony Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, czy IX Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska