Ruszyły zapisy na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" 2023. Wydarzenie odbędzie się w ośmiu miejscowościach Opolszczyzny

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" odbywają się na Opolszczyźnie od 2015 roku. Niemal każdego roku do grona organizatorów dołączają kolejne miejscowości. W galerii znajdują się archiwalne zdjęcia z minionych biegów.
Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" odbywają się na Opolszczyźnie od 2015 roku. Niemal każdego roku do grona organizatorów dołączają kolejne miejscowości. W galerii znajdują się archiwalne zdjęcia z minionych biegów. Archiwum ZHR Głubczyce i Głuchołazy
Już niedługo, 5 marca po raz kolejny w wielu miejscach w Polsce i na świecie odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Impreza będzie miała swoje odsłony również na Opolszczyźnie. Ruszyły zapisy na biegi m.in. w Głubczycach i Głuchołazach.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” to wydarzenie, które łączy typową imprezę sportową z edukacją historyczną. W ramach biegu popularyzowane są sylwetki uczestników powojennego Powstania Antykomunistycznego. Dystansem obowiązującym wszystkich biegaczy jest 1963 metry, co jest nawiązaniem do roku śmierci sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie w 1963 roku. Poza tym w poszczególnych miejscowościach mogą być organizowane zmagania na dystansach dodatkowych, dłuższych lub krótszych.

W tym roku na Opolszczyźnie biegi organizowane są w ośmiu miejscowościach: Kluczborku, Kędzierzynie-Koźlu, Grodkowie, Opolu, Prudniku, Oleśnie, Głuchołazach i Głubczycach.

- Nasz bieg głubczycki odbywa się od 2015 roku. To jeden z dwóch najstarszych biegów „Tropem Wilczym” w województwie opolskim. W zeszłym roku, z okazji jubileuszu dziesięciolecia inicjatywy, odbyła się uroczysta gala w Belwederze, gdzie nasza trasa została nagrodzona, jako najpiękniejsza w Polsce – informuje Agata Janicka, koordynatorka edycji głubczyckiej.

Trasa biegu głubczyckiego rozpoczyna się we wsi Królowe. To miejsce historyczne, mocno związane z powojennym podziemiem niepodległościowym.

Start jest zorganizowany w dawnym młynie, gdzie w 1947 roku mieszkał legendarny dowódca V Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, a wraz z nim m.in. Lidia Lwow „Lala” i Wacław Beynar „Orszak”. Tam na spotkanie z majorem przybył dowódca eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego AK ppłk. Antoni Olechnowicz ps. „Pohorecki” – czytamy na stronie biegu.

W organizację lokalnych odsłon imprezy zaangażowane są stowarzyszenia, instytucje publiczne. W Głubczycach od lat wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i głubczyckie środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Po raz drugi bieg odbędzie się w Głuchołazach. Tam również wydarzenie organizuje lokalne środowisko harcerskie, które także łączy aktywność fizyczną z propagowaniem lokalnej wiedzy historycznej. W 1946 roku do Głuchołaz sprowadził się Władysław Załogowicz ps. „Felek”, który w czasie wojny był dowódcą plutonu Szarych Szeregów we Lwowie, a po wojnie, za swoją służbę Polsce, odsiedział kilka lat w komunistycznym więzieniu w Opolu. Dziś patronuje drużynie głuchołaskich harcerzy.

- Trasa głuchołaskiego biegu wiedzie malowniczymi szlakami turystycznymi Góry Chrobrego. Tam po wojnie wędrował druh „Felek” z głuchołaską młodzieżą, a my symbolicznie podążamy ich tropami – mówi koordynatorka Dominika Matusik, instruktorka ZHR.

Poza zaangażowaniem harcerzy w przygotowanie biegów w Głubczycach i Głuchołazach łączy je jeszcze coś – w obydwu przypadkach wydarzenia nie mają charakteru typowej rywalizacji sportowej.

- Nasi uczestnicy nie walczą o miejsca na podium, nie liczymy im czasu. Chcemy, aby w pierwszej kolejności każdy walczył ze swoimi słabościami, a pot wylany podczas biegu dedykował pamięci żołnierzy wyklętych. Każdy zgłoszony uczestnik, który pokona trasę otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę biegową– tłumaczy Maria Ziomko, prezes oddziału opolskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Więcej informacji o inicjatywie i zgłoszeniach na poszczególne biegi lokalne możemy znaleźć na stronie internetowej www.tropemwilczym.org.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska