Niepełnosprawni mają terapię w zabytkowym pałacu w Sowczycach

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Opiekunka Marietta Małyska z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach, od lewej: Martinem, Jackiem, Karoliną i Pawłem.
Opiekunka Marietta Małyska z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach, od lewej: Martinem, Jackiem, Karoliną i Pawłem. Mirosław Dragon
Niepełnosprawne dzieci z powiatu oleskiego od 6 lat mają Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach.

Placówka mieści się w pięknym zabytkowym pałacu w Sowczycach (gm. Olesno). Za ścianą jest tutaj Dom Dziecka, w wydzielonej części na parterze w 2005 roku utworzono Środowiskowy Dom Pomocy.

- Jest to ośrodek wsparcia dziennego, wspomagamy w terapii niepełnosprawne dzieci - mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektor ŚDS w Sowczycach.

Wielu spośród podopiecznych uczęszcza do szkół specjalnych lub jest objętych nauczaniem indywidualnym, a dodatkowo mają darmową terapię w Sowczycach.

Z zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy korzysta 33 uczestników. Najmłodszy ma 2,5 roku, najstarszy ma 31 lat.

- Nasi podopieczni mają różne stopnie niepełnosprawności, od zaburzeń w zachowaniu do znacznego, a nawet głębokiego upośledzenia - wyjaśnia Katarzyna Balcerzak.

Placówka ma zasięg powiatowy. Rodzice mają także zapewniony darmowy dowóz dzieci busem przystosowanym do przewożenia osób niepełnosprawnych.

- Uczestnicy dowożeni są do nas z czterech gmin: Olesna, Dobrodzienia, Zębowic i Radłowa - informuje pedagog i logopeda Rafał Balcerzak. - Najdalej dojeżdża do nas Boguś, który jest z Pluder.

Niepełnosprawni uczestnicy domu pozostają pod opieką pedagoga i logopedy, psychologa, terapeuty zajęciowego, fizjoterapeuty, pielęgniarki i opiekunek.

Kompleks pałacowy z 1890 roku zapewnia niepełnosprawnym dzieciom również kontakt z pięknym otoczeniem.

Wokół pałacu rozlega się piękny park z malowniczymi alejkami.

Sam dom jest wyremontowany, nie posiada żadnych barier architektonicznych. W drzwiach nie ma progów, łazienki wyposażone są w uchylne poręcze.
Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest wiele wyposażonych sal, w których prowadzone są różne formy terapii.

- Najnowszą naszą częścią jest sala doświadczania świata, w której dzieci się relaksują - mówi Marietta Małyska, opiekunka dzieci.

Jest także sala terapii zajęciowej, sala fizjoterapii i kinezyterapii, pokój psychologa, logopedy i pedagoga, sala zabaw, siłownia i sala zabiegowa.

- W sali kulinarnej dzieci uczą się przygotowywać posiłki - mówi Rafał Balcerzak.

W wyposażonej w ubiegłym roku nowej sali terapeutycznej stoi łóżko do masażu, PUR (przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne), lampa sollux oraz sprzęty do fitnessu: orbitrek (trenażer eliptyczny) i rowerek.
Również w tamtym roku Środowiskowy Dom Samopomocy wzbogacił się o nowy plac zabaw.

Plac o wartości 40 tysięcy złotych zafundowała dzieciom firma Cargill.

- Stoją na nim tylko sprzęty z atestem - mówi Katarzyna Balcerzak. - Sponsorzy nie tylko kupili sprzęt do placu zabaw , ale i zamontowali je. Na dodatek w tym roku dostaniemy od nich fotel rehabilitacyjny o wartości 3 tys. zł. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc.

Z placu zabaw korzystają nie tylko uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, ale i mieszkańcy Domu Dziecka, w którym mieszka 30 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska