NIK ma zastrzeżenia do działalności TBS-ów

Edyta Hanszke [email protected]
Najemcy TBS-ów często zgłaszali, ze budynki są źle wykonane.
Najemcy TBS-ów często zgłaszali, ze budynki są źle wykonane.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 32 spośród 388 Towarzystw Budownictwa Społecznego w Polsce i ma do ich działalności wiele zastrzeżeń.

Po pierwsze okazało się, że budowanie i wynajem lokali nie były podstawową działalnością wielu Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS). Z najmu pochodziło bowiem mniej niż czwarta część ich przychodów.

Po drugie dodatkowa działalność, np. zarządzanie nieruchomościami komunalnymi, u większości sprawdzanych  (60 proc.) przynosiła straty.

Najczęściej źródłem strat był wynajem własnych lokali użytkowych i zarządzanie nieruchomościami, w tym gminnymi.

Inne zastrzeżenia:

  • 1. Najemca mieszkania w TBS nie może być właścicielem innego mieszkania lub domu w tej samej miejscowości oraz musi mieć dochód nie przekraczający określonego przepisami poziomu.

Tymczasem prawie wszystkie skontrolowane TBS sprawdzały na początku, czy składający wnioski o mieszkania spełniają te warunki. Jednak przy podpisywaniu umowy często nie weryfikowano już uprawnień.

5 spośród skontrolowanych TBS zawarło w sumie 24 umowy z osobami, którym mieszkanie w TBS już nie przysługiwało.

  • 2. Prawo nakłada obowiązek okresowego sprawdzania, czy mieszkający w nich lokatorzy nadal posiadają to prawo do lokalu.

W 8 TBS nie sprawdzano tego w ogóle, zaś w 14 tylko część najemców składała obowiązkowe deklaracje o dochodach.

  • 3. Ponad 2/3 TBS-ów źle naliczało najemcom czynsze.

Stawki nie wystarczały m.in. na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów oraz spłatę przez TBS kredytu na budowę, zaciągniętego zgodnie z prawem ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

  • 4. Źle zabezpieczano też pieniądze na remonty. Większość TBS wykorzystywała pieniądze z czynszu na działalność bieżącą lub budowę innych lokali, nie zabezpieczając kwot na remonty.

W trakcie kontroli (od stycznia 2006 r. do marca 2009) badane TBS-y zbudowały ponad 4200 mieszkań i na zakończenie kontroli dysponowały prawie 10 tys. lokali.

Powstałe w latach 2006-2009 mieszkania były tanie. Koszt 1 metra wyniósł średnio 2,2 tys. zł.  To wpłynęło na jakość wykonania lokali.

Najemcy mieszkań w 11 z 32 zbadanych TBS zgłaszali uwagi, że budynki zostały zbudowane z materiałów gorszego gatunku, a ich wykończenie budziło wiele zastrzeżeń.

NIK ocenia w konkluzjach, że TBS wymagają korekty swojej działalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska