Nowe paliwo dostępne na stacjach od stycznia 2024 roku. E10 zastąpiło Pb95. Skorzysta na tym polski rolnik? Produkcja pomoże rolnictwu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Paliwo E10 można spotkać w wielu europejskich krajach. Produkcja, oparta o większe ilości biokomponentów, to dla polskiego rolnictwa szansa na rozwój.
Paliwo E10 można spotkać w wielu europejskich krajach. Produkcja, oparta o większe ilości biokomponentów, to dla polskiego rolnictwa szansa na rozwój. pixabay.com/markusspiske/zdjęcie ilustracyjne
Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach pojawiło się nowe paliwo, E10 zastąpiło znaną wszystkim kierowcom Pb95 (E5). Benzyna silnikowa zawiera do 10 proc. bioetanolu, gdzie dotychczas było to maksymalnie 5 proc. objętości. Od większości właścicieli pojazdów zmiana nie wymaga większych działań, dla rolnictwa może być jednak ogromną szansą.

Spis treści

E10 zamiast E5. Nie każdy zatankuje nowe paliwo

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10, poinformowało jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Choć nowe paliwo dalej będzie benzyną 95-oktanową, zmienia się zawartość biokomponentów. „Stara” Pb95 miała oznaczenie E5, od stycznia pojawiło się E10. Dla środowiska ma to znaczenie, ale z tankowania tej wersji nie będą mogli skorzystać wszyscy kierowcy.

O to, czy można zatankować E10, martwią się szczególnie właściciele starszych pojazdów. Resort klimatu przygotował specjalną wyszukiwarkę modeli aut z informacją, czy są kompatybilne z ulepszoną wersją benzyny. Wystarczy wejść na stronę e10.klimat.gov.pl.

Nowe paliwo to szansa dla rolników

O wdrożeniu benzyny na polski rynek mówiło się od kilku lat. Jak przypomina Maciej Badowski, strefabiznesu.pl, paliwo to jest już dostępne w innych europejskich państwach. Opiera się na użyciu biokomponentów, a te powstają m.in. ze zboża, ziemniaków lub buraków. Bioetanol jest niczym więcej jak alkoholem powstałym w wyniku fermentacji powyższych surowców.

Bioetanol dodawany jest do paliwa ze względu na ekologię. Zwiększenie jego ilości do 10 proc. oznacza, że zwiększy się popyt, a co za tym idzie, będzie potrzeba polskiego materiału rolnego. Kto go wyprodukuje? Rolnik. Wprowadzenie nowego rozwiązania może mieć więc pozytywny skutek dla branży – zagospodarowane zostaną większe ilości płodów rolnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe paliwo dostępne na stacjach od stycznia 2024 roku. E10 zastąpiło Pb95. Skorzysta na tym polski rolnik? Produkcja pomoże rolnictwu - Strefa Agro

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska