Nowe przepisy dla nowego domu

Redakcja
Już nie trzeba będzie się starać o pozwolenie, zanim jeszcze rozpoczniemy budowę. W czwartek Sejm przyjął przepisy, które znoszą taki wymóg.

I bardzo dobrze - mówi Jacek Twarogal, jeden z opolskich deweloperów budujących domki jednorodzinne. - Przecież te wszystkie ceregiele związane z załatwieniem pozwolenia na budowę uprzykrzały życie każdemu inwestorowi.

W czwartek Sejm przegłosował nowe prawo, które znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy tylko tych budowli, które nie będą uciążliwe dla sąsiadów.

Teraz wydziały budownictwa w starostwach lub urzędach miast na prawach powiatu mają 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Przed rozpoczęciem inwestycji trzeba będzie jedynie zgłosić do starostwa lub urzędu miasta chęć budowy wraz z projektem budowlanym, a starosta ma 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu.

Jeśli tego nie zrobi, będzie można ruszać z pracami. Znika też m.in. obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła, gazu oraz o warunkach przyłączenia do tych sieci, a także oświadczenia zarządcy drogi o dostępie do niej.

Nowe prawo wejdzie w życie, gdy zatwierdzą je Senat i prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska