Nowoczesna firma potrzebuje naukowców

Edyta Hanszke [email protected]
Współczesna firma potrzebuje fachowców z wielu dziedzin. W Atmotermie zatrudnienie znaleźli absolwenci kilku polskich uczelni. (fot. Paweł Stauffer)
Współczesna firma potrzebuje fachowców z wielu dziedzin. W Atmotermie zatrudnienie znaleźli absolwenci kilku polskich uczelni. (fot. Paweł Stauffer)
Hasło, że współpraca biznesu z nauką jest możliwa, udowadnia na wiele sposobów opolska spółka Atmoterm, zajmująca się ochroną środowiska.

Najnowszym dowodem na to, że przedsiębiorstwo może współdziałać z nauką, jest projekt Opolskie Ekoforum, realizowany przez Atmoterm dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Zobacz: Biznes łączy się z nauką na Politechnice Opolskiej

Zakłada on przeprowadzenie 16 spotkań tematycznych z zakresu ochrony środowiska w województwie.

- Uczestniczą w nich naukowcy z opolskich uczelni i przedstawiciele firm. Na przykład na ostatnim seminarium dr Tomasz Ciesielczuk z UO mówił o kompostach, a przedstawiciel Zakładu Komunalnego z Opola - o funkcjonowaniu miejskiego składowiska, które m.in. zajmuje się właśnie przygotowywaniem kompostu z odpadów - informuje Katarzyna Oszańca, koordynator projektu Opolskie Ekoforum.

Lesław Adamczyk, wiceprezes Atmoterm: - Liczymy, że dzięki projektowi poznamy ludzi, którzy dysponują wiedzą z zakresu ochrony środowiska, która w połączeniu z naszym doświadczeniem pozwoli nam wypracować nowe rozwiązania - mówi.

Wojciech Rogala, dyrektor zarządzający w Atmotermie, uzupełnia, że takie pomysły już się pojawiły. - Na spotkaniu o bioróżnorodności okazało się, że moglibyśmy wypracować system informatyczny, który ułatwiłby pracę samorządom w całej Polsce w wydawaniu decyzji środowiskowych. Oczywiście od idei do wykonania droga daleka, bo pojawia się problem finansowania takiego przedsięwzięcia - zaznacza.

Opolska spółka dostarcza uczelniom w całym kraju, także opolskim, oprogramowanie do celów badawczych za darmo. Współpraca z nauką to także wspólne projekty. Atmoterm został wybrany przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie do współudziału w projekcie badawczym. Niemieccy naukowcy opracowali zasadę zarządzania emisjami dwutlenku węgla. Firma ma za zadanie zastosowanie go w praktyce, przekształcenie w produkt informatyczny.

Zobacz: Uniwersytet Opolski. Uczelnia otwiera się na biznes

Razem z AGH w Krakowie i Politechniką Śląską spółka prowadzi studia podyplomowe z zakresu ochrony środowiska. Kolejne takie studia z udziałem wykładowców z Atmotermu mają zostać uruchomione na uniwersytecie we Wrocławiu. W firmie pracuje sześć osób z tytułami doktora, a kolejnych kilka stara się o zdobycie takich tytułów.

Jak wygląda współpraca z opolskimi uczelniami?

Jest porozumienie w sprawie staży naukowych dla studentów i pracowników. Przedstawiciele firmy dobrze oceniają projekt Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej „Przedsiębiorczy naukowiec” (staże dla pracowników).

- Dzięki temu podjęliśmy ściślejszą współpracę z jednym stażystą - mówi Wojciech Rogala.

Lesław Adamczyk dodaje, że ostatnio politechnika zaprosiła ich do udziału w seminarium dotyczącym gospodarki odpadowej, ale realizowanie wspólnych projektów dotychczas się nie udało. - Mimo dobrej woli pracowników uczelni okazało się, że prawnie, z punktu widzenia uczelni, współpraca nie była możliwa - wspomina Lesław Adamczyk.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska