Nowoczesny i kosztowny sprzęt ze szpitala tymczasowego w Opolu zostanie w regionie i zasili opolskie szpitale

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Teraz, po półtora roku użytkowania sprzęt zostanie zinwentaryzowany i co najważniejsze – nadal pozostanie na Opolszczyźnie.
Teraz, po półtora roku użytkowania sprzęt zostanie zinwentaryzowany i co najważniejsze – nadal pozostanie na Opolszczyźnie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Od 1 kwietnia szpital tymczasowy w Opolu kończy świadczyć usługi medyczne. Wojewoda opolski zapowiedział już, że sprzęt medyczny, który był wykorzystywany do leczenia pacjentów z COVID-19, zostanie rozdysponowany po szpitalach na terenie Opolszczyzny i będzie służył opolskim pacjentom.

Największym wyzwaniem w trakcie powstawania szpitala tymczasowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu było znalezienie chętnych do pracy lekarzy oraz wyposażenie placówki w sprzęt. Do szpitala trafiali bowiem bardzo ciężko chorzy pacjenci, często wymagający wspomagania oddychania.

Pozyskiwany sprzęt pochodził m.in. z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która wyposażyła szpital w sprzęt ratujący życie.

- Dostawy sprzętu były natychmiastowe, dzięki perfekcyjnej współpracy z prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim. Gdy składaliśmy zapotrzebowanie na respiratory, w kolejnym tygodniu już trafiały do naszego szpitala. Był to sprzęt na najwyższym światowym poziomie, bardzo drogi i chętnych do niego było bardzo wielu – mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.

Teraz, po półtora roku użytkowania sprzęt zostanie zinwentaryzowany i co najważniejsze – nadal pozostanie na Opolszczyźnie.

- Będziemy zastanawiali się nad jego sprawiedliwą, uczciwą i transparentną dystrybucją do wszystkich szpitali na Opolszczyźnie, które będą zgłaszały takie zapotrzebowanie. Zasoby, które nie znajdą chętnych, zostaną zwrócone, ale już teraz podmioty lecznicze wyrażają zainteresowanie – wyjaśnia wojewoda Kłosowski.

Drugim źródłem pozyskiwania sprzętu były bezpośrednie zakupy z funduszu covidowego, które były uzgadniane z dyrekcją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który zarządzał szpitalem tymczasowym.

- To, co jest najważniejsze dla pacjentów z Opolszczyzny, to że ten sprzęt również z nami pozostanie. Na tym zależało mi najbardziej, aby zakupiony sprzęt pomagał również po pandemii. To jest właśnie wartość dodana w postaci sprzętu dla województwa opolskiego – podkreśla wojewoda opolski.

W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie