Nowoczesny i kosztowny sprzęt ze szpitala tymczasowego w Opolu zostanie w regionie i zasili opolskie szpitale

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Teraz, po półtora roku użytkowania sprzęt zostanie zinwentaryzowany i co najważniejsze – nadal pozostanie na Opolszczyźnie.
Teraz, po półtora roku użytkowania sprzęt zostanie zinwentaryzowany i co najważniejsze – nadal pozostanie na Opolszczyźnie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Od 1 kwietnia szpital tymczasowy w Opolu kończy świadczyć usługi medyczne. Wojewoda opolski zapowiedział już, że sprzęt medyczny, który był wykorzystywany do leczenia pacjentów z COVID-19, zostanie rozdysponowany po szpitalach na terenie Opolszczyzny i będzie służył opolskim pacjentom.

Największym wyzwaniem w trakcie powstawania szpitala tymczasowego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu było znalezienie chętnych do pracy lekarzy oraz wyposażenie placówki w sprzęt. Do szpitala trafiali bowiem bardzo ciężko chorzy pacjenci, często wymagający wspomagania oddychania.

Pozyskiwany sprzęt pochodził m.in. z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która wyposażyła szpital w sprzęt ratujący życie.

- Dostawy sprzętu były natychmiastowe, dzięki perfekcyjnej współpracy z prezesem RARS Michałem Kuczmierowskim. Gdy składaliśmy zapotrzebowanie na respiratory, w kolejnym tygodniu już trafiały do naszego szpitala. Był to sprzęt na najwyższym światowym poziomie, bardzo drogi i chętnych do niego było bardzo wielu – mówi wojewoda Sławomir Kłosowski.

Teraz, po półtora roku użytkowania sprzęt zostanie zinwentaryzowany i co najważniejsze – nadal pozostanie na Opolszczyźnie.

- Będziemy zastanawiali się nad jego sprawiedliwą, uczciwą i transparentną dystrybucją do wszystkich szpitali na Opolszczyźnie, które będą zgłaszały takie zapotrzebowanie. Zasoby, które nie znajdą chętnych, zostaną zwrócone, ale już teraz podmioty lecznicze wyrażają zainteresowanie – wyjaśnia wojewoda Kłosowski.

Drugim źródłem pozyskiwania sprzętu były bezpośrednie zakupy z funduszu covidowego, które były uzgadniane z dyrekcją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który zarządzał szpitalem tymczasowym.

- To, co jest najważniejsze dla pacjentów z Opolszczyzny, to że ten sprzęt również z nami pozostanie. Na tym zależało mi najbardziej, aby zakupiony sprzęt pomagał również po pandemii. To jest właśnie wartość dodana w postaci sprzętu dla województwa opolskiego – podkreśla wojewoda opolski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska