Nysanka zagrała główną rolę w filmowej adaptacji „Chłopów” Reymonta. Jako kinową Jagnę zobaczymy Kamilę Urzędowską

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Michał Długołęcki/Materiały prasowe producenta
To może być światowy sukces. W piątek 8 września na festiwalu filmowym w Toronto po raz pierwszy zaprezentowany zostanie film „Chłopi” – nowa adaptacja nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta. W głównej roli „femme fatale” czyli Jagny – Kamila Urzędowska z Nysy.

Kamila Urzędowska pochodzi z Nysy. Jest absolwentką nyskiego Gimnazjum nr 3 i II Liceum Ogólnokształcącego. Po maturze studiowała na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Mimo młodego wieku (29 lat) zagrała już wcześniej miedzy innymi w filmach „Jak zostałem gangsterem”, „25 lat niewinności”, „Sprawa Tomka Komendy” czy „Żmijowisko”.

W „Chłopach” gra Jagnę, młodą dziewczynę, która zmuszona przez matkę wyszła za mąż za bogatego chłopa Borynę, ale kocha jego syna Antka. W roli Boryny zobaczymy Mirosława Bakę, jako Antek wystąpi Robert Gulaczyk. Do udziału w filmie jego producenci zaprosili też wielu znanych polskich aktorów, między innymi: Ewę Kasprzyk, Sonię Bohosiewicz, Dorotę Stalińska, Małgorzatę Kożuchowską, Julię Wieniawę i Macieja Musiała.

Zdjęcia do „Chłopów” nakręcono w pandemicznym roku 2020. Reżyserami i scenarzystami jest małżeństwo Dorota Kobiela (DK Welchman) i angielski reżyser Hugh Welchman, nagrodzony Oskarem za film animowany „Piotruś i Wilk”. W 2017 roku wspólnie reżyserowali oni film „Twój Vincent”, który był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach.

Niezwykła animacja

Podobnie jak „Twój Vincent” - „Chłopi” są filmem fabularnym – animowanym w technice animacji malarskiej. Po zakończeniu zdjęć z aktorami twórcy filmu zaprosili do współpracy ponad 100 malarzy z Polski, Serbii, Ukrainy i Litwy. Z 80 tysięcy klatek filmu wybrano kluczowe, najważniejsze ujęcia, po czym na podstawie zdjęć artyści namalowali olejne obrazy na płótnie. Zachowali przy tym stylistykę malarską wybitnych malarzy okresu „Młodej Polski” – Józefa Chełmońskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Będzie to widoczne na filmie. Ujęcia pośrednie pomiędzy głównymi obrazami uzupełniono już komputerowo. Praca nad animacją trwała dwa lata.

Polscy widzowie po raz pierwszy zobaczą film na festiwalu filmowym w Gdyni 13 października. Potem trafi do dystrybucji w kinach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska