O niemieckie obywatelstwo dla dzieci trzeba zadbać samemu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Nowe zasady pozyskiwania obywatelstwa dotyczą dzieci osób, które urodziły się po 31 grudnia 1999 roku.
Nowe zasady pozyskiwania obywatelstwa dotyczą dzieci osób, które urodziły się po 31 grudnia 1999 roku. Wikipedia
TSKN prowadzi kampanię informacyjną związaną z otrzymywaniem niemieckiego obywatelstwa przez dzieci tych rodziców, którzy urodzili się po 31 grudnia 1999 roku. Wsparcia w tej sprawie udziela Konsulat Niemiec w Opolu. Pani konsul, Birgit Fisel-Rösle wystosowała pismo adresowane do struktur mniejszości.

- Dzieci urodzone za granicą, których niemieccy rodzice względnie jedno z rodziców urodzili się po 31 grudnia 1999 za granicą Niemiec i w momencie urodzenia dziecka mieszkają za granicą, nie uzyskują niemieckiego obywatelstwa przez urodzenie, jeżeli ze względu na urodzenie otrzymują obce obywatelstwo – czytamy w piśmie przygotowanym przez konsulat.

- Tylko wtedy, kiedy w przeciągu roku po urodzeniu dziecka rodzice złożą we właściwym urzędzie stanu cywilnego w Niemczech lub we właściwym miejscowo niemieckim przedstawicielstwie zagranicznym (np. w Konsulacie Niemiec w Opolu) wniosek o rejestrację urodzenia, dziecko takie otrzyma z mocą wsteczną, z dniem przyjścia na świat niemieckie obywatelstwo poprzez urodzenie – dodaje pani konsul. - Ta ważna informacja staje się coraz bardziej aktualna i dotyczy w szczególności dzieci z szeregów mniejszości niemieckiej, ponieważ nabywają one przez urodzenie również obywatelstwo polskie. Dlatego jest dla mnie szczególnie ważne, by mniejszość w stosowny sposób przekazała te informacje swoim członkom. Proszę liderów mniejszości, by wywiesić tę informację w swoich lokalach i miejscach spotkań. W przypadku pytań konsulat chętnie służy pomocą zainteresowanym rodzicom.

O sprawie pozyskiwania niemieckiego obywatelstwa przez najmłodszych członków mniejszości rozmawiano m.in. podczas niedawnego walnego zgromadzenia delegatów TSKN w Zakrzowie.

- Ja przypominam o tym podczas każdego zebrania w każdym DFK – podkreśla przewodniczący TSKN Rafał Bartek. - I zwracam uwagę na istotną zmianę prawa. Dotychczas obywatelstwo niemieckie uzyskiwali – zgodnie z artykułem 116. Konstytucji Republiki Federalnej Niemiec - wszyscy, którzy urodzili się w granicach państwa niemieckiego z 1937 roku i ich potomni. Niezależnie od tego, kiedy ci potomni wyrazili taką chęć i niezależnie od wieku. W myśl nowej - obowiązującej od kilku lat - ustawy o obywatelstwie niemieckim sytuacja się zmienia. Osoby urodzone 1 stycznia 2000 roku lub później – jeśli mają swoje dzieci (a to pokolenie wchodzi powoli w wiek rodzicielstwa) muszą o to obywatelstwo dla dzieci zadbać w ciągu pierwszego roku ich życia. I nie później, bo wtedy już takiej możliwości nie ma. Dzieci prawo do obywatelstwa stracą.

- Żyjemy w czasie spokoju społecznego i to oczywiście bardzo dobrze – podsumowuje lider TSKN – ale to może trochę rodziców usypiać. Dzisiaj może ktoś powiedzieć, że we wspólnej zjednoczonej Europie nie ma aż takiego znaczenia, czy mamy niemieckie obywatelstwo i dokumenty czy nie. Ale kto nam, a przede wszystkim tym dzieciom zagwarantuje, że za 20 czy 30 lat świat będzie wyglądał tak samo? Dlatego warto na czas te starania w trosce o własne pociechy podjąć, żeby one kiedyś nie miały do nas pretensji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska