O obchodach chińskiego Nowego Roku w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego opowiadała Yi-Ting Liao, lektorka języka chińskiego na UO

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Chiński Nowy Rok ma wiele wspólnego z naszym Bożym Narodzeniem. Celebrowanie obu tych świąt zaczyna się od wigilijnego posiłku, podczas, którego przy wspólnym stole zbiera się cała rodzina. O obchodach Chińskiego Nowego Roku w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego opowiadała Yi-Ting Liao, lektorka języka chińskiego na Uniwersytecie Opolskim a także pracownicy uczelni zafascynowani kulturą Państwa Środka.

Chiński Nowy Rok ma wiele wspólnego z naszym Bożym Narodzeniem. Celebrowanie obu tych świąt zaczyna się od wigilijnego posiłku, podczas, którego przy wspólnym stole zbiera się cała rodzina. Polskę i Chiny łączą świąteczne pierogi i ryba na wigilijnym stole. O obchodach Chińskiego Nowego Roku w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego opowiadała Yi-Ting Liao, lektorka języka chińskiego na Uniwersytecie Opolskim a także pracownicy uczelni zafascynowani kulturą Państwa Środka

- Nawet menu jest bardzo podobne do polskiego, z tym, że każde danie ma jakieś znaczenie. Na stole zawsze pojawia się ryba, ale nie należy ją dojadać do końca. To ma zapewnić w nadchodzącym roku dostatek całej rodzinie - mówiła Yi-Ting Liao.

Drugim obowiązkowym daniem jest rosół - To, dlatego, że w święta chodzi o to, żeby wszyscy mieli suto zastawione stoły, a kurczak jest w Chinach tanim mięsem i każdego na nie stać - tłumaczy lektorka.

Kolejnym daniem jest ciasto, które w zależności od regionu może być zrobione ze słodkiego, lepkiego ryżu lub rzodkwi. - Jego spożywanie symbolizuje wysokie aspiracje w życiu - tłumaczył dr Stankomir Nicieja z Instytutu Filologii Angielskiej, jeden moderatorów spotkania (pozostali to: prof. Teobald Kupka z Wydziału Chemii oraz dr inż. Zygmunt Flisak, także z Wydziału Chemii).

Na stole świątecznym pojawiają się też różne pierogi. Ich kształt nawiązuje do dawnej chińskiej monety, dlatego danie to ma zapewnić pomyślność finansową. W czasie wigilii rozdaje się także czerwone koperty z pieniędzmi. Tradycją jest także przyozdabianie drzwi specjalnymi napisami, zawsze w kolorze czerwonym.

- W Chinach wierzy się także, że jeśli po kolacji wigilijnej wytrwa się co najmniej do północy, to daruje się swoim rodzicom dodatkowe lata życia - mówiła Yi-Ting Liao. Spotkaniu towarzyszyła wystawa chińskich artefaktów związanych z kaligrafią, wierzeniami religijnymi oraz zwyczajami kulinarnymi Państwa Środka. Można ją oglądać do 31 maja..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska