Obwodnica Olesna i Praszki. Są już wnioski o zezwolenie na budowę. Obie drogi mają być gotowe na koniec 2022 roku

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy obwodnic Olesna i Praszki
Coraz bliżej do rozpoczęcia budowy obwodnic Olesna i Praszki GDDKiA Opole
Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych Autostrad złożył już wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy obwodnicy Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11 oraz Praszki w ciągu drogi krajowej nr 45.

Obwodnica Olesna i obwodnica Praszki to dwie ważne dla regionu drogi, zwłaszcza ta pierwsza, która będzie budowana w standardzie drogi ekspresowej i będzie część korytarza komunikacyjnego z województwa śląskiego do Kołobrzegu.

W sprawie obu dróg złożyliśmy już do wojewody opolskiego wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRiD - informuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wydania zgody przez wojewodę należy spodziewać się w tym roku. Wówczas będą mogły ruszyć pierwsze prace przygotowawcze, takie jak karczowanie terenu czy humusowanie. Prace budowlane zaplanowane są na przyszły rok. Obiema obwodnicami mamy pojechać pod koniec 2022 roku.

Obwodnica Olesna

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu m. Kolo­nia Ciarka w ramach tymczasowego połączenia z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 11 z wykorzystaniem ronda.

Koniec obwodnicy zlokalizowany jest na granicy województw opolskiego i śląskiego. Będzie się ona wpinać do istniejącej drogi krajowej nr 11 poprzez tymczasowy łącznik.

Te tymczasowe połączenia wynikają z tego, że na etapie przygotowania są kolejne odcinki drogi ekspresowej, w kierunku Bytomia oraz dla odcinka w kierunku granicy z województwem wielkopolskim - dodaje Agata Andruszewska.

Obwodnica Olesna będzie miała 25 km długości, a w ramach robót powstanie m.in. dwujezdniowa droga, 24 obiekty mostowe, czy węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami oraz

Obwodnica Praszki

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 42 i 45, a następnie ominie Gorzów Śląski od strony zachodniej, natomiast Praszkę od strony wschodniej.

Zakończy się natomiast połączeniem z drogą krajową nr 45 po północnej stronie miejscowości Kowale.

Obwodnica będzie miała długość ok. 12,8 km. W ramach inwestycji powstanie też 10 obiektów mostowych oraz cztery ronda.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska