Od administracji do biurokracji

Pytała Katarzyna Kownacka
Wiesław Lesiuk
Wiesław Lesiuk
Rozmowa z profesorem Wiesławem Lesiukiem, kierownikiem Katedry Systemów Władzy Lokalnej

- Co to jest i czemu służy administracja?
- Jest to pojęcie bardzo wieloznaczne. Słowniki języka polskiego określają administrację jako ogół czynności wykonywanych przez organy państwowe lub samorządowe w zakresie władzy wykonawczej, a w sensie potocznym też zarządzanie, zawiadywanie. Natomiast w słownikach politologicznych administrację najogólniej określa się jako działalność i organizację stworzoną dla realizowania wytyczonych zadań, najczęściej wymagających wspólnego działania.
- Czym, zgodnie z definicją i przepisami, ma się ona zajmować?
- Najważniejsze sfery działalności to sfera reglamentacyjna i porządkowa, czyli wydawanie wszelkich zezwoleń, nakazów czy zakazów, zaspokajanie potrzeb społecznych w skali masowej, aktywizowanie społeczeństwa w realizacji zadań państwowych i sterowanie gospodarką narodową.
- A jak działa administracja?
- Całokształt stosunków wewnątrz aparatu administracyjnego regulują normy ustrojowo-kompetencyjne. Zgodnie z nimi administracja działa zarówno w interesie zbiorowym, jak i jednostki ludzkiej. Przyznane jej kompetencje są jej obowiązkami, w realizacji których może korzystać z przysługujących jej instrumentów władczych w ramach i w zgodzie z systemem prawnym państwa.
- Administracja kojarzy się bezpośrednio z pojęciem biurokracji. Gdzie zatem granica między nimi?
- Biurokracja to również wieloznaczne pojęcie. W znaczeniu politologicznym biurokracja to aktywny udział administracji publicznej w procesach politycznych. Pojęcie to używane jest także w trzech innych znaczeniach. Określa się nim typ zarządzania i kierowania ludźmi przy pomocy aparatu urzędniczo-administracyjnego; grupę ludzi zawodowo zajmującą się zarządzaniem administracyjnym; a w sensie negatywnym - sformalizowanie, przewlekłą, uciążliwą i często niekompetentną działalność urzędników w procedurach administracyjnych, skutkującą zaniedbywaniem dobra ogółu i interesów jednostki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska