Odpowiednie zaprezentowanie nieruchomości na sprzedaż to klucz do sukcesu

edyta hanszke [email protected] 77 44 32 587
Przed pokazaniem mieszkania klientom posprzątajmy je i usuńmy osobiste przedmioty. (fot. archiwum)
Przed pokazaniem mieszkania klientom posprzątajmy je i usuńmy osobiste przedmioty. (fot. archiwum)
Szczególnie ma to znaczenie w momencie, kiedy wybór na rynku jest duży, a zainteresowanie niewielkie.

Niekiedy szczegóły, które wydają się nieistotne, decydują, za jaką cenę i jak szybko sprzedamy naszą nieruchomość. Większość ludzi to wzrokowcy i bardzo często podejmują decyzję na podstawie pierwszego wrażenia.

Zobacz: Planujesz remont? Jak wybrać fachowca?

- Dla kupujących ważny jest wygląd mieszkania, a często także nasz wygląd i sposób bycia - przyznaje Piotr Przybył, właściciel Broker House Nieruchomości z Opola. - Dlatego warto spojrzeć na naszą nieruchomość oczyma potencjalnego klienta i odpowiednio przygotować mieszkanie.

Ureguluj stan prawny nieruchomości

- Jeśli nieruchomość ma księgę wieczystą, to sprzedaż przebiega szybciej - mówi Paweł Tarkowski z ProSales Nieruchomości z Opola. - W księdze zapisane są ewentualne roszczenia wobec nieruchomości i to, czy jest obciążona hipoteką. Dla kupującego, który będzie się posiłkował kredytem hipotecznym, księga może być atutem, ale oczywiście nie najważniejszym - dodaje.

Nie do końca uregulowany stan prawny nieruchomości może wzbudzić nieufność kupujących, a nawet doprowadzić do rezygnacji z oferty. Często może to być pretekst do znacznego obniżenia ceny.

Zdaniem pośredników nieruchomości dobrze też jest mieć przygotowane dokumenty o niezaleganiu z czynszami i opłatami u administratora budynku.

Posprzątaj lokum

Zrób drobne naprawy (wkręć żarówki, przemaluj ściany na neutralne kolory, wymień starą wykładzinę, naoliw skrzypiące drzwi, przykręć urwane drzwiczki, usuń grzyb ze ścian - koniecznie!!!). Eksperci zapewniają, że pieniądze wydane na takie prace remont zwrócą ci się podczas sprzedaży.

- Na pewno zdecydowanie lepiej wygląda mieszkanie odświeżone, które zachęca do zamieszkania - przyznaje Paweł Tarkowski z ProSales Nieruchomości w Opolu.

- Nie warto natomiast robić generalnych remontów, ponieważ każdy z nas ma inny gust i może się okazać, że dopiero co zrobiona łazienka w kolorze czerwonym nie spodoba się kupującemu - przestrzega Łukasz Moksiewicz z Investdom Nieruchomości w Krapkowicach.

Zobacz: Opolszczyzna. Mieszkania czekają na chętnych

Usuń zbędne przedmioty, meble, czyli pozbądź się wrażenia zagracenia mieszkania, bo ono sprawia, że metraż wydaje się mniejszy niż zapisany w dokumentach.

Usuń książki z biblioteczki, ozdoby i bibeloty. Przechowuj przedmioty codziennego użytku w pudełkach. Spakuj rzeczy osobiste i rodzinne fotografie - kupujący powinien wyobrazić sobie na ścianach własne zdjęcia. Pomyśl o tym, jak o początku przeprowadzki.

Posprzątaj też w szafach, jeśli sprzedajesz mieszkanie z meblami (kupujący lubią otwierać różne szafki i zaglądać do szuflad). Jeśli w szafach będzie porządek, to może być dla nich znak, że właściciel dba o mieszkanie i nie ma ono ukrytych usterek.

Ważny też jest zapach w twoim mieszkaniu. Przed prezentacją dokładnie wywietrz je, użyj odświeżacza powietrza (ponoć najlepszy jest waniliowy).

Jaki pan, taki kram

Nasze nastawienie do sprzedaży, nastrój w dniu prezentacji i kultura osobista też ma znaczenie. - Sprzedający musi wiedzieć, że nadmierne wychwalanie zalet naszej nieruchomości często prowadzi do efektu odwrotnego - mówi Piotr Przybył z Broker House Nieruchomości.

Dlatego przedstawmy zalety naszej nieruchomości w sposób subtelny, stonowany i co najważniejsze - nie narzucający potencjalnemu nabywcy naszego punktu widzenia. Przecież on widzi, co chce kupić.

- Jeżeli komuś nie będzie się podobał kolor naszych ścian czy paneli, to można z uśmiechem zaznaczyć, iż np. na ścianach są położone gładzie, więc przemalowanie ścian to nie jest duży koszt - dodaje Piotr Przybył.

Miła atmosfera to jeden z kluczy do sukcesu sprzedaży naszej nieruchomości.

Ile jest warte twoje mieszkanie

Kolejnym etapem jest określenie tzw. wartości ofertowej naszej nieruchomości i to jest ten element, który decyduje, jakie będzie zainteresowanie naszą ofertą.

Cena ofertowa i transakcyjna mogą się znacznie różnić. - To, że ktoś sprzedaje za cenę X, to nie znaczy, że cena transakcyjna (sprzedaży) Y równa się cenie ofertowej X. Bardzo często bywa, iż cena transakcyjna Y = cenie ofertowej X - 20% - wylicza właściciel Broker House Nieruchomości.

Zobacz: Zakup mieszkania. Uważaj na metraż!

Decyduje o tym przede wszystkim nie tylko lokalizacja (w tym usytuowanie, sąsiedztwo, dojazd itp.), ale także stan techniczny nieruchomości, piętro, dostęp do mediów, budulec oraz presja czasu związana ze sprzedażą nieruchomości.

Lepiej jest realnie oszacować wartość nieruchomości, zachowując niewielkie pole do negocjacji niż na odwrót. W przypadku zawyżenia ceny ofertowej może się okazać, iż zainteresowanie naszą nieruchomością jest znikome.

Jeśli nieruchomość będzie sprzedawana zbyt długo, w podświadomości kupującego będzie się rodziła myśl, iż jest z nią „coś nie tak”.

Dla kupującego głównym czynnikiem determinującym zainteresowanie naszą ofertą będzie cena. Badania statystyczne wskazują, iż ma ona wpływ w 70%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska