Odpust św. Jacka w Kamieniu Śląskim 2022. Tłumy wiernych przybyły na uroczystości. Zobacz zdjęcia

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Uroczystości ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim.
Uroczystości ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim. Sławomir Draguła
Tłumy wiernych przybyły w niedzielę, 14 sierpnia do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolskiej. Liturgii przewodniczył arcybiskup Alfons Nossol, a homilię wygłosił metropolita katowicki Wiktor Skworc.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła modlitwa wprowadzająca, a następnie na placu przed sanktuarium rozpoczęła się uroczysta suma.

Liturgii przewodniczył arcybiskup Alfons Nossol, a homilię wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, który przypomniał działalność misyjną urodzonego w Kamieniu Śląskim duchownego.

- Św. Jacek przemierzał Europę środkową i wschodnią wzdłuż i wszerz - mówił ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc. - Jego dominikański zapał ewangelizacyjny zaznaczył się w dziejach Austiaków, Czechów, Morawian, Ślazaków, Polaków, Prusów, Jadźwngów, Litwinów, mieszkańców Pomorza i Prus, a także Rusi Kijowskiej oraz Halicko-Włodzimierskiej.

Arcybiskup mówił, że św. Jacek zapala nas do pobożności maryjnej. To właśnie on wszczepił głęboko w nasze społeczeństwo kult Maryi, by nie tylko wydał na przestrzeni wieków kwiaty pobożności, ale uchronił nasz kraj od herezji i wojen religijnych.

- Maryja zawsze uważana była za tę, która zwycięża herezje i chroni przed nimi - kontynuował arcybiskup Wiktor Skworc. - Ponieważ ona dała światu prawdę, a jako matka Kościoła chroni go od nieszczęść i niebezpieczeństw. Możemy też powiedzieć, że św. Jacek zapoczątkował peregrynację Maryi po polskiej ziemi. Myśmy od niego nauczyli się chodzić z Maryją, tak kiedyś powiedział kardynał Karol Wojtyła. Ponieważ wszystkie swoje podróże apostolskie św. Jacek zawsze odbywał z Matką Bożą i przez nią docierał do ludzkich dusz. I mieszkańcy diecezji opolskiej chodzili i chodzą jackowymi śladami za Maryja i z Maryją

Duchowny zauważa, że św. Jacek zapala do gorliwego życia wiarą. Pierwszy biograf świętego, lektor Stanisław zapisał, że dzięki niemu otrząsnęli się Polacy z wad, wyzbyli się niedbalstwa, wyzwolili się spod władzy szatana, zapalili się do rzeczy wielkich.

Inni jego biografowie wspominają, że nauczanie i przykład życia prowadziły do nawróceń i pociągały do świętości tak prosty lud, jak i wielu znaczących ówczesnych postaci, m.in. Leszka Czarnego, Bolesława Wstydliwego, błogosławioną Salomeę.

- Możemy powiedzieć, że za jego sprawą dokonała się druga pogłębiona ewangelizacja Polski - mówił arcybiskup Wiktor Skworc.

Na niedzielne uroczystości do Kamienia Śląskiego przybyły tłumy.

- Przyjeżdżamy tu z rodziną od wielu lat i oddajemy hołd św. Jackowi - mówi Tomasz Makowiecki z Opola, który na mszę przyjechał z żoną Ewą oraz córkami Marią i Magdaleną.

Z kolei z Krapkowic razem z rodzina przyjechała Mirosława Gabor.

- Przyjechaliśmy prosić św. Jacka o opiekę nad nami, o zdrowie dla moich rodziców i łaski potrzebne do spokojnego życia - powiedziała nam pani Mirosława.

Dzisiejsze uroczystości potrwają do późnego popołudnia. Wydarzeniu będzie towarzyszył organizowany przez gminę Gogolin jarmark odpustowy i występy artystyczne. Jedną z atrakcji są zaplanowane na godz. 15.00 międzynarodowe zawody w rzucie kamieniem.

Uroczystości w Kamieniu Śląskim zakończą się w poniedziałek o godzinie 17:00 mszą, w której wezmą udział pielgrzymi idący na Jasną Górę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska