Odwiedź Muzeum Wsi Opolskiej. Czeka tam wiele atrakcji

MWO
Polowanie malowane i nie tylko.
Polowanie malowane i nie tylko. MWO
Pogoda wyprasza za miasto, warto więc pamiętać, że mamy tam skansen, czyli Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. A w nim na zwiedzających czeka wiele atrakcji.

Wskansenie, na 10 hektarach, mamay dziewięć zagród, kościół, szkołę, kuźnię, karczmę, wiatraki, wszystkie stare i wszystkie latem stojące otworem. I spichlerze. Dwa z nich - z Grudyni Małej i Głogówka wypełniły się ciekawymi eksponatami. Szcze-gólnie bogaty pod tym względem jest spichlerz grudyński.

O wystawie starych zabawek, w większości sprowadzonych z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach niedawno pisaliśmy. Natomiast na przypomnienie zasługuje “Obrazek dla każdego". Tym bardziej że ekspozycja autorstwa Elżbiety Oficjalskiej niedawno została wyróżniona nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rok w rok ministerstwo ogłasza konkurs na najciekawsze inicjatywy z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej w Polsce. W bieżącym doczekało się 213 zgłoszeń, z czego nominacje otrzymało 34, a tylko 8 - nagrody, co znaczenie wystawy dodatkowo podnosi. Efektem wyróżnienia “Obrazka..." stał się opolski zjazd etnografów.

Tak więc reprezentacja całej Polski oglądała oleodruki, poświęcone tematyce świeckiej, chwilom romantycznych uniesień, jak i święte Serca Maryi i Jezusa, jakie można było oglądać w sypialniach naszych rodziców i dziadków oraz aniołki znad dziecięcych łóżeczek.

Atrakcyjność wystawy bierze się także z aranżacji, z eksponowania obiektów w naturalnym, zbliżonym do domowego otoczeniu. Pole-cenia wart jest również jej nostalgiczny klimat. W spichlerzu z Głogówka umieszczono najlepsze prace, powstałe podczas “Majówki w skansenie", zarówno rysunki uczniów, jak i ich nauczycieli.

Polowanie malowane i nie tylko.
(fot. MWO)

Stąd drugi człon nazwy wystawy: “Mistrz - Uczeń". Co prawda w tym roku maj mieliśmy zimny i mokry, i w odróżnieniu od poprzednich majów, gdy w imprezie uczestniczyło i 1200 osób, a tym razem tylko 266, na wystawie jest na czym oko zawiesić.

To nie koniec letnich propozycji: jeszcze w tym miesiącu czeka nas zaproszenie na wystawę ludowych wycinanek ze zbiorów Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Zobaczymy ażurowe wzory, wykonane z papieru. Łowickie, opoczyńskie, kurpiowskie, gębińskie.

Muzeum Wsi Opolskiej czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00, zaś w poniedziałki od 10.00 do 15.00. Za to w poniedziałki wstęp wolny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska