Oni przygotują 40 animatorów osób starszych

Archiwum prywatne
Pierwsi absolwenci Akademii Animatora Osób Starszych z dyplomami jej ukończenia. Obecnie wszyscy ci animatorzy odbywają półroczne staże w różnych gminach Opolszczyzny.
Pierwsi absolwenci Akademii Animatora Osób Starszych z dyplomami jej ukończenia. Obecnie wszyscy ci animatorzy odbywają półroczne staże w różnych gminach Opolszczyzny. Archiwum prywatne
Wspólny program TSKN i firmy CTC Polska ma pomóc na rynku pracy ludziom w wieku 50 plus.

Projekt "Animator osób starszych" został przygotowany - w oparciu o wzory austriackie - w środowisku mniejszości niemieckiej we współpracy z firmą CTC Polska i jest adresowany do wszystkich mieszkańców województwa opolskiego.

Do połowy 2015 roku jego twórcy przeszkolą - w czterech grupach - 40 chętnych, którzy w przyszłości będą się zajmować osobami starszymi. Przeszczepiając stosowane w Austrii rozwiązania na opolski rynek.

- Istotą tej pracy z seniorami, do której przygotowujemy Opolan nie jest opieka typu pielęgnacyjnego nad chorymi, leżącymi itd. - tłumaczy Tomasz Kandziora, współtwórca projektu z ramienia Towarzystwa Społeczno-Kulturanego Niemców na Śląsku Opolskim. - Chodzi o organizowanie tym osobom czasu wolnego, wyciąganie ich z domu, zachęcanie ich do różnych form aktywności i tym samym ożywianie całych środowisk lokalnych, zarówno w mieście, jak i na wsi.

Pierwszym etapem przygotowania (dziesięciu chętnych ma go już za sobą) jest tzw. Akademia Animatora Osób Starszych. W jej ramach w ciągu jednego miesiąca uczestnicy biorą udział w 150 godzinach zajęć z podstaw geriatrii, pedagogiki i animacji zabawy (między innymi z zastosowaniem popularnej w Austrii i w Polsce metody KLANZA), psychologii, organizacji zajęć i wydarzeń, pierwszej pomocy, pozyskiwania funduszy, obsługi komputera i kulturoznawstwa.

Dla tej pierwszej grupy trwa właśnie (do końca lutego) półroczny staż praktyczny. Absolwenci akademii odbywają go w wybranej gminie, w pełnym wymiarze czasu pracy, pod kierunkiem opiekuna. Na czas stażu animator zostaje wyposażony przez organizatorów w niezbędne narzędzia: laptop, projektor, flipczart, walizkę animatora, a w niej sprzęt sportowo-rekreacyjny, materiały plastyczne itp.

Barbara Wołowska odbywa obecnie taki staż w Reńskiej Wsi.- Miałam już kontakt ze starszym pokoleniem dzięki wolontariatowi w Caritasie - mówi. - Pomaga mi też to, że jestem z wykształcenia nauczycielką. W ramach akademii umiejętności praktyczne wzbogaciłam o teoretyczne przygotowanie.

W czasie stażu pani Barbara opiekuje się - we współpracy z gminą Reńska Wieś - seniorami z Długomiłowic, Gierałtowic i Naczesławek. Jest w trakcie zbierania grupy w wieku powyżej 50-tki chętnej do udziału w kursie komputerowym (będzie się odbywał w OSP w Długomiłowicach). Zamierza też kolejną grupę zmobilizować do regularnych wspólnych wyjazdów na basen.

- Zainteresowanie jak na pierwszy raz jest znaczne - mówi. - Ale ludzie muszą się przyzwyczaić, że tacy animatorzy jak my istnieją, a oni mają teraz gdzie wyjść i że to jest propozycja właśnie dla nich.

- Cieszymy się, bo ta pierwsza grupa była bardzo zróżnicowana - dodaje Tomasz Kandziora. - Zgodnie z ideą programu wzięły w niej udział zarówno osoby z większości, jak i z mniejszości. Sześć zgłosiło się z terenów wiejskich (Spórok, Zębowice, Kotórz Mały, Długomiłowice, Tułowice, Bogacica), 4 z miasta (Opole, Brzeg, Nysa, Dobrodzień). W grupie był jeden obecny sołtys i jeden były, cztery osoby działające w TSKN i 6 działających w innych stowarzyszeniach. Aż sześcioro uczestników to byli nauczyciele i wychowawcy.

Zapisy dla chętnych do kolejnej 10-osobowej grupy zostaną ogłoszone wkrótce i rozpoczną się od listopada.

- Animatorami seniorów - przypomina Tomasz Kandziora - mogą zostać chętni w wieku 50 plus. Zarówno bezrobotni, jak i emeryci, którzy chcą wrócić na rynek pracy, z czego pewnie i ZUS się ucieszy. Mamy nadzieję, że nasza propozycja zainteresuje także nauczycieli, dla których brakuje miejsc w szkołach ze względu na niż demograficzny.

Kandydat do udziału w projekcie powinien być lokalnym liderem, osobą komunikatywną, empatyczną, otwartą, kreatywną, zorientowaną w problemach środowiska na swoim terenie. Zainteresowani udziałem w projekcie szczegółowe informacje znajdą na stronie www.opolskisenior.pl albo mogą szukać kontaktu z biurem projektu w TSKN.

Docelowo absolwenci akademii powinni wrócić na rynek pracy, znaleźć zatrudnienie w jednostkach samorządu terytorialnego oraz w innych instytucjach zajmujących się kulturą, opieką społeczną, animacją. Zostaną przygotowane do opieki nad seniorami w ramach własnej działalności gospodarczej, działalności społecznej w organizacjach pozarządowych lub do zakładania spółdzielni socjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska