Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 21min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Opłaty za śmieci w Opolu. Ratusz chce się wstrzymać

www.opole.pl
Projekt uchwały może pojawić się na sesji dopiero w przyszłym roku, a to dlatego, że ustawa narzucająca samorządom wprowadzenie opłaty jest poprawiana.
Projekt uchwały może pojawić się na sesji dopiero w przyszłym roku, a to dlatego, że ustawa narzucająca samorządom wprowadzenie opłaty jest poprawiana. www.opole.pl
Ratusz chce się powstrzymać z ustaleniem w grudniu stawki za odbiór śmieci. Dlaczego? Ustawa, która to nakazuje, ma się mocno zmienić.

Nowa opłata za śmieci od kilku tygodni rozgrzewa opolan. Wprawdzie ma obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, ale do końca grudnia radni powinni przyjąć projekt uchwały regulującej sposób jej podbierania.

Początkowo urzędnicy chcieli, aby opolanie płacili od metra kwadratowego powierzchni mieszkania czy domu. Skrytykowali to jednak mieszkańcy i radni.

Uchwała została więc wycofana, ale miała wrócić na sesję w grudniu już po zakończeniu dodatkowych konsultacji z mieszkańcami.

Tymczasem teraz ratusz skłania się ku innemu rozwiązaniu. Projekt uchwały może pojawić się na sesji dopiero w przyszłym roku, a to dlatego, że ustawa narzucająca samorządom wprowadzenie opłaty jest poprawiana.

- Wreszcie ktoś wsłuchał się w głosy, w tym także nasz, że nowe przepisy zostały źle skonstruowane i to one, a nie my, wywołują konflikty społeczne, nie tylko w Opolu, ale w całym kraju - ocenia Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent ds. gospodarki.

Ustawa o odpadach znalazła się ponownie w Senacie, gdzie na wspólnym posiedzeniu zebrali się członkowie Komisji Środowiska i Samorządu Terytorialnego. Przyjęto kilkanaście poprawek zaproponowanych przez senatorów, a zaakceptowanych przez Ministerstwo Środowiska.

Te najważniejsze to pomysł różnicowania stawek opłat za odbiór śmieci i możliwość korzystania z różnych metod przy ustalaniu wysokości opłaty.

I to by była fundamentalna różnica, bo obecnie urzędnicy mogą naliczyć opłatę od metra kwadratowego, od ilości zużytej wody bądź od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, a także wprowadzić ryczałt.
- Problem w tym, że żadna z tych metod nie jest sprawiedliwa, a gdy próbowaliśmy je modyfikować, np. poprzez wprowadzenie maksymalnej wysokości opłaty, zawsze słyszeliśmy od prawników, że to niemożliwe, bo niezgodne z ustawą - opowiada Arkadiusz Wiśniewski.

Senatorowie chcą też, aby mieszkańcy mogli składać deklaracje dotyczące opłaty także za pomocą internetu. Poprawki umożliwiają również finansowanie kupna pojemników i utrzymania ich w czystości z pobranych przez samorząd opłat.

Pierwsza z tych zmian ograniczy biurokrację, druga z kolei wychodzi naprzeciw postulatom m.in. radnych, którzy sugerowali to rozwiązanie.

A to dlatego, że gdyby ustawa utrzymała się w obecnym kształcie, to od 1 lipca 2013 to opolanie musieliby sami się martwić np. o zakup kubła czy jego czyszczenie.

- Senatorowie proponują spore zmiany i w tej sytuacji na razie wstrzymałabym się z podejmowaniem uchwały regulującej sposób naliczania opłaty za śmieci - przyznaje Apolonia Klepacz, wiceprezes firmy Remondis, a kiedyś senator RP. - Opole nie byłoby pierwszą gminą, która podejmie taką decyzję. Sporo samorządów już zdecydowało, że z uchwałą warto poczekać.

Poprawianie ustawy śmieciowej ma być przeprowadzone w ekspresowym tempie i teoretycznie nowe przepisy mogą być przyjęte już na początku 2013 roku.

- Dlatego będę rekomendował prezydentowi wstrzymanie się z uchwałą, by zaproponować opolanom rozwiązanie, które będzie bardziej sprawiedliwe niż metody, jakie obecnie narzucają nam przepisy - zapowiada Arkadiusz Wiśniewski.

Ostateczna decyzja zapadnie w tym tygodniu po konsultacji z radnymi.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

b
ben 291

Mam pytanie do urzędników. Do którego kosza z klapą żółtą, zieloną,brązową czy może czarną wrzucać odpady sanitarne np. pampersy?

Z
ZGRED

Jaki problem ze śmieciami !? Jak urzędnikom brakuje inteligencji, a brakuje, to powinni włączyć chłopo-robotniczy rozsądek.
1/ Należałoby nareszcie przygotować właściwe miejsca tzw. śmietniki (ogrodzone i zamykane), kontenery i pojemniki umożliwiające cywilizowany sposób zbierania i segregowania śmieci. Bez tego na nic cały ten ekologiczny szum! POPATRZCIE NA SWOJE PODWORKA !!!!! Same śmietniki !
2/ Bezwzględni zapewnić systematyczny wywóz śmieci na właściwie przygotowane wysypiska.Cały biznes związany z segregacją i przetwarzaniem, spalaniem i tp, tutaj pomijam.
3/ Jako że wytwórcą śmieci jest CZŁOWIEK i nie ma to nic wspólnego z metrażem mieszkania, wodą rozmiarem butów czy pojemnością brzucha to opłata winna być wnoszona od ilości osób zajmujących lokal mieszkalny. Proste to i oczywiste.
4/ Ustalenie ilości osób zajmujących lokal mieszkalny jest bardzo proste. Każdy budynek posiada swego zarządcę lub administratora oraz wybrany zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Ustawa o własności lokali powinna być urzędnikom znana. W ciągu 1 godz. zarząd jest wstanie podać liczbę osób pod wspólnym dachem.
5/ Natomiast nigdzie nie widać rozwiązanego problemu śmieci emitujących przez lokale użytkowe, a przede wszystkim restauracje, kawiarnie, sklepy. To jest straszne i nie do opanowania, w odpadach spożywczych grzebią głodni ludzie i zwierzęta, część systematycznie zatyka rury kanalizacyjne sudzienki, itd... Zapraszam na podwórza wokół RATUSZA !!
Należałoby też rozważyć sprawdzony już sposób naliczania opłat wg ilości wywiezionych kontenerów i pojemników a następnie rozliczenia na lokal mieszkalny wg ilości zamieszkałych osób. Bardzo proste !!

g
gosc
jak ktoś proponował najlepszym rozwiązaniem jest płacenie od kubła czyli za śmieci które produkujemy a na niesolidnych wystarczy sąsiad który nie będzie płacić za leniwego sąsiada który wysypuje wszystko do jednego wora kiedy za segregowane śmieci płaci się prawie o połowę mniej i na pewno odpowiednie kary dla tych leniwych załatwią problem

Czytalem ze w gminie Dobrzen Wielki wprowdzone elektoniczne wazenie smieci i placi sie za faktyczny wywoz. Ta metoda jest jedyna sprawiedliwa. Czy wedlug nowego prawa musi to byc zmienione? Czy ktos wie czy wtej gminie musi to byc zmienione? Jesli nie , to dlaczego niewprowadzi sie tego w Opolu?
s
sąsiad

jak ktoś proponował najlepszym rozwiązaniem jest płacenie od kubła czyli za śmieci które produkujemy a na niesolidnych wystarczy sąsiad który nie będzie płacić za leniwego sąsiada który wysypuje wszystko do jednego wora kiedy za segregowane śmieci płaci się prawie o połowę mniej i na pewno odpowiednie kary dla tych leniwych załatwią problem

B
Bożena
własnie chcesz wrócić do absurdu co było kiedyś jeden licznik na blok czy kamienicę ? kowalski lał wodę , Nowak oszczędzał a każdy płacił tak samo, bo podział stanu licznika było na ilość mieszkań. Nie chodzi o oszczędzanie w ustawie śmieciowej ale o dobre rozliczanie sie z mieszkańcami. każdy ma swój metraż i wg stawki płaci. nikt nie będzie oszukiwał jak jest teraz bo nie znamy dokładnego stanu mieszkańców w danym lokalu.Teraz to jest na opak każdy płaci wg swojego sumienia,

Głupoty pleciesz. Każdy ma takie mieszkanie jakie kiedyś zdobył z wielkim trudem. Żaden człowiek nie powinien zamieniać mieszkania tylko z tego powodu, że urząd che mu niesprawiedliwie naliczyć stawkę za śmieci. Człowiek ma zapłacić za śmieci, które sam z rodziną wytwarza a nie za śmieci sąsiadów mieszkających w mniejszym mieszkaniu.

Mam dom o wielkosci 110 m. kw, za wywoz smieci place ok. 22 zl. Posiadam pojemnik wielkosci 60 l, ktory jest oprozniany raz w miesiacu, a wypelniony do 1/4-tej. Dlaczego tak malo? Oprocz pojemnika, ktory otrzymalam z Remondis posiadam rowniez 4 inne, sa to stare kosze na brudy, gdzie skrupulatnie sortuje smieci. Robie to nie tylko ze wzgledow finansowych, ale rowniez "dla naszej matki ziemi".
Naprzeciwko mnie stoja bloki, z typowymi wielkimi smietnikami, ktore maja pojemniki do segregacji. Mimo to mozna tam znalezc wszystko, czasami tylko okratowane drzwi sa zapora dla wysypujacych sie smieci. Mieszkancy podrzucaja tam rowniez m. in. stare wersalki. Oni moga sobie na to pozwolic, przeciez robia to anonimowo, w nocy, jak nikt nie widzi. Ja musze magazynowac takie rzeczy do momentu, kiedy miasto zorganizuje ich odbior.

Mam nadzieje, ze wlasciciele domow nie beda placic od m. kw, a od wielkosci pojemnika oraz czestosci ich oprozniania (co jest przeciez do sprawdzenia!)
J
Janekstaff

O nasza planetę ziemię powinniśmy dbać,żeby jej nadmiernie nie zanieczyszczać: śmieciami, smogiem,itd. Wody gruntowe są coraz niżej,śmieci jest coraz więcej,powietrze i gleba jest coraz bardziej zatruta. Dlatego obowiązujące przepisy winny ludzi mobilizowac do: oszczedzwnia wody pitnej, nie zatruwania gleby, wiekszość wody opadowej winna tam wsiakać w grunt gdzie spadnie itd. Natomiast u nas tworzy się przepisy które tych uwag które wymieniłem nie uwzględniają. W wielu przypadkach nagradza się tych którzy nadmiernie śmiecą itd. Winno sie płacić za rzeczywistą produkcię śmieci. Za odchody pozostawione na ulicy powinny być wysokie kary, a przepisy winny być egzekwowane. Moje powyższe uwagi są wzięte z ustawodawstwa innych państw. Powinno się o tym równiez uczyć w szkołach.

s
starka
Oczywiście ze sprawiedliwa każdy z nas ma takie mieszkanie na jakie nas stać, jeśli babcia ma 45 m2 i wie ze nie poradzi sobie to wybacz albo poradzi sobie z opłatami śmieciowymi albo rodzina zamieni jej na mniejsze m. To jest życie i nie bierz ludzi pod włos z babcią bo starsze osoby są życzliwie płacą czynsze i opłaty czy zaliczki . 80% osób które nie płacą czynszu a w tym mieści się opłata śmieciowa są młode osoby.

Głupoty pleciesz. Każdy ma takie mieszkanie jakie kiedyś zdobył z wielkim trudem. Żaden człowiek nie powinien zamieniać mieszkania tylko z tego powodu, że urząd che mu niesprawiedliwie naliczyć stawkę za śmieci. Człowiek ma zapłacić za śmieci, które sam z rodziną wytwarza a nie za śmieci sąsiadów mieszkających w mniejszym mieszkaniu.
p
polkom
Zgadzam się, że opłata uzależniona od metrażu mieszkania byłaby najlepszym rozwiązaniem. Wywołuje to wielkie oburzenie, ale prawdą jest, że nikt nie jest w stanie sprawdzić ile osób zamieszkuje w danym mieszkaniu i za ile osób tak naprawdę jest płacone. Metraż jest ściśle określony i pozwala na jednakowe dla wszystkich wskazanie zużycia śmieci, aczkolwiek stawka powinna być tak skonstruowana aby nie uderzać w społeczeństwo - wiadomo jednak że będzie drożej.

Zgadzam się, że opłata uzależniona od metrażu mieszkania byłaby najlepszym rozwiązaniem. Wywołuje to wielkie oburzenie, ale prawdą jest, że nikt nie jest w stanie sprawdzić ile osób zamieszkuje w danym mieszkaniu i za ile osób tak naprawdę jest płacone. Metraż jest ściśle określony i pozwala na jednakowe dla wszystkich wskazanie zużycia śmieci, aczkolwiek stawka powinna być tak skonstruowana aby nie uderzać w społeczeństwo - wiadomo jednak że będzie drożej.
Nie i jeszcze raz nie. Płacenie od metra to najgorsza metoda. To nie metry tylko ludzie tworzą śmieci. Bardziej racjonalnym wydaje się naliczanie wg. zużycia wody. Wodę zużywają ludzie wytwarzający śmieci. Tylko ta metoda uwzględnia czynnik ludzki i daje obraz jak użytkowane jest dane mieszkanie.
ś
śmiet-nick

Jaki ma być cel wprowadzenia "ustawy śmieciowej"?
Minimalizowanie ilości czy "wydojenie obywateli"?
Tłumaczą nam, że troska o środowisko to między innymi segregacja odpadów, czyli ograniczanie ilości pozostałych.
Najlepiej sprawdzają się "samoregulujące" przepisy zgodne ze zdrowym rozsądkiem.
Wiecej śmiecę, to wiecej płacę.
Wytwarzam dwa razy wiecej śmieci niż sąsiad, to pewnie utylizacja moich śmieci będzie kosztowniejsza.
Czy ja mam za to zapłacić - czy może rozbić koszty moich śmieci na innych - mniej śmiecących?
Niewielu dla idei będzie gospodarować racjonalnie, znacznie więcej zrobi to dla pieniędzy.
Czy nowa ustawa zaproponuje zdroworozsądkowe rozwiązanie zgodne z elementernym poczuciem sprawiedliwości?
Czy problemem jest raczej niemoc w egzekwowaniu jakichkolwiek już istniejących przepisów (w szczególności tych sensownych)?

d
dd

Skoro ten głupawy przepis wyszedł z *Rządu* to po co ten stres, nasz Premier co jakiś czas spotyka się z p.Angelą to niech jej się spyta jak to w Deutsch jest, bo ja wiem na 100% że podjeżdża śmieciara, bierze kubeł stawia na widełki z wagą i sru do środka, i nie ważne czy kubeł był pełny czy tylko 1/2, faktura przychodzi za faktyczne zważone śmieci.I też nie ważne ile mieszka osób (ale może to jest tylko w niektórych landach), płacą za kg.
Ja również mam zamiar płacić za kg a nie za kubeł, czy m2 lub czegoś tam, bo JA nie jestem producentem śmieci.amen.

s
smieciarz

I jeszcze raz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Trzeba mieć to coś w sobie i tzw. j--a !

Popatrzcie co chcą zrobić inni:

``To jednak niejedyna broń prezydentów. Podczas obrad władz Związku Miast Polskich pojawił się pomysł wciągnięcia rządu w śmieciową pułapkę. - To rząd nawarzył piwa i to on powinien je wypić. Jeśli nie podejmiemy uchwał o opłatach, będzie to musiał zrobić wojewoda. Niech wtedy mieszkańcy mają pretensje do przedstawicieli premiera - mówi jeden z prezydentów. ``

I tak trzymać !!!

Jeszcze raz powtórzę. KAZDA Z TYCH 4 METOD JEST ZŁA.

Tylko płacenie za faktyczne śmieci jest prawidłowe !!!!!

Dlaczego nie wprowadzono najbardziej logicznego i sprawiedliwego rozwiązania, tzn. opłaty za tzw. kubeł ?

A na tych co wyrzucają śmieci do tzw. lasu wprowadzenie kary np. 50 000 zł
i egzekwowanie jej przez Policję i organa sądowe.

Produkuje śmieci - płacę. Nie produkuję , bo jestem na wczasach to nie płacę , a płaci za mnie ośrodek wczasowy. Wyrzucam nielegalnie, to płacę mandat , który przeciętnego szaraka zrujnuje.

Proste ?
No, ale w świecie urzędniczo-nakazowo-biurokratyczno-unijnym nic nie może być proste.

A i jeszce jedno:

DLACZEGO jest opłata za tzw. kubeł dla podmiotów gospodarczych , a dla mieszkańców nie.
To przedsiębiorcy mogą zgodnie z pseudoustawą płacić za faktyczną ilość śmieci, a zwykły obywatel jest karany pseudopodatkiem, w dodatku liczonym 4 sposobami, zupełnie oderwanymi od rzeczywistości.

To jest już dowód na istną PARANOJĘ naszego systemu prawnego !

Czy tym ma zająć się Rzecznik Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny , czy może PSYCHIATRA ?

Czy ktoś wie jaka jest dokładna ścieżka legislacyjna tego BUBLA prawnego, jaką jest ta ustawa ?

Kto (z imienia i nazwiska ) wprowadził taki przepis, kto za tym głosował ( z imienia i nazwiska ) ??

G
Gandharwa
Oczywiście ze sprawiedliwa każdy z nas ma takie mieszkanie na jakie nas stać, jeśli babcia ma 45 m2 i wie ze nie poradzi sobie to wybacz albo poradzi sobie z opłatami śmieciowymi albo rodzina zamieni jej na mniejsze m. To jest życie i nie bierz ludzi pod włos z babcią bo starsze osoby są życzliwie płacą czynsze i opłaty czy zaliczki . 80% osób które nie płacą czynszu a w tym mieści się opłata śmieciowa są młode osoby.

Sorry, ale to nie wina mojej 80-letniej ciotki że jej mąż zmarł a dzieci wyjechały do Niemiec. Siedzi teraz na 200 metrach w domku pod miastem i co ma zrobić? A kazać jej płacić po 11o PLN za mały kubełek miesięcznie to naprawdę jest zdzierstwo. Dom obok mieszka 5 osobowa rodzina produkująca o wiele więcej śmieci...i co, zapłacą tyle samo. I takie rozwiązanie ma wspierać ekologię?

Nie rozumiem, skąd ten strach przed osobami niezameldowanymi. Zgodnie ze spisem jest nas zameldowanych w Opolu 125 tys...to ile jest przepraszam niezameldowanych? Tyle samo? Jak przełożysz koszta odbioru odpadów na te 125 tys to wychodzi kilkanaście PLN na osobę i miesiąc...a to jest różnica niż bulić 110 PLN...
G
Gandharwa

Ale zgodnie z prawem opłata ma odpowiadać zasadzie "zanieczyszczający płaci" a opłata od metrażu będzie tylko jakąś pochodną podatku od nieruchomości...

Swoją drogą Ratusz jak zwykle robi nieprawidłowo....co to znaczy "wstrzymać się"? To może ja też się wstrzymam z płaceniem podatków, licząc na abolicję w przyszłym roku? Jak jest w ustawie: "uchwalić do końca 2012 roku" tzn uchwalić do 31.12.2+12 a nie "potem". Potem to można uchwalić drugą uchwałę gdyby prawo się zmieniło.

Nawoływanie do łamania prawa jest niedopuszczalne...

o
opoleole
Pewnie że za metr kwadratowy. A - skoro to taka doskonała metoda - to stosujmy ją za zużycie wody, prądu i gazu, przecież masę pieniędzy zaoszczędzimy na niepotrzebnych licznikach.
I każdemu facetowi dajmy trzy tygodnie odsiadki za gwałt a każdej kobiecie dwa za prostytucję.

własnie chcesz wrócić do absurdu co było kiedyś jeden licznik na blok czy kamienicę ? kowalski lał wodę , Nowak oszczędzał a każdy płacił tak samo, bo podział stanu licznika było na ilość mieszkań. Nie chodzi o oszczędzanie w ustawie śmieciowej ale o dobre rozliczanie sie z mieszkańcami. każdy ma swój metraż i wg stawki płaci. nikt nie będzie oszukiwał jak jest teraz bo nie znamy dokładnego stanu mieszkańców w danym lokalu.Teraz to jest na opak każdy płaci wg swojego sumienia,
o
opoleole
"Super sprawiedliwa opłata" rozliczana wg metrażu-babcia mieszkająca w starej kamienicy gdzie mieszkania są duże ,wytworzy zapewne więcej śmieci niż 4 osobowa rodzina mieszkająca na 45 m2.Oj niech ktoś pójdzie po rozum do głowy.Tak samo jeżeli ktoś dba o to aby tych śmieci było jak najmniej,segreguje itd nie powinien płacić tyle samo co ten kto ma wszystko gdzieś i wrzuca wszystko bo i tak płaci,wiec po co ma się męczyć segregacją!
Potrzeba dobrego rozwiązania i już wiadomo że łatwo nie będzie

Oczywiście ze sprawiedliwa każdy z nas ma takie mieszkanie na jakie nas stać, jeśli babcia ma 45 m2 i wie ze nie poradzi sobie to wybacz albo poradzi sobie z opłatami śmieciowymi albo rodzina zamieni jej na mniejsze m. To jest życie i nie bierz ludzi pod włos z babcią bo starsze osoby są życzliwie płacą czynsze i opłaty czy zaliczki . 80% osób które nie płacą czynszu a w tym mieści się opłata śmieciowa są młode osoby.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3