PiESEL, czyli elektroniczna tożsamość dla każdego czworonoga. Opole jest „za”

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Kampania PiESEL zakłada, że czipowanie psów byłoby finansowane z budżetu państwa.
Kampania PiESEL zakłada, że czipowanie psów byłoby finansowane z budżetu państwa. Łukasz Biernacki
Ogólnopolski obowiązek rejestracji psów i kotów w elektronicznej bazie danych. Uchwałę popierającą taką inicjatywę przyjęli radni miasta Opola. To rozwiązanie miałoby poprawić bezpieczeństwo zarówno zwierząt, jak i ich właścicieli.

„PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” to zyskująca popularność, ogólnopolska kampania na rzecz zwierząt. Jej autorzy proponują, aby wprowadzić w Polsce powszechny obowiązek czipowania czworonogów. Za przyjęciem uchwały popierającej wprowadzenie takiego obowiązku zagłosowali podczas czwartkowej sesji opolscy radni.

- Ta inicjatywa nie dotyczy tylko psów, ale wszystkich zwierząt. Uważam, że jest to słuszna inicjatywa dlatego, że stwarza pole do poprawy bezpieczeństwa zwierząt. Pomysł ten chroni zwierzęta i obywateli – mówi radna Alicja Wiśniewska.

- Bardzo cieszy mnie ta inicjatywa. Żeby to był system skuteczny, to musi być to system ogólnopolski i obowiązkowy. Od razu mówię jednak, że nie chodzi tu o to, by skutecznie pobierać podatek, bo w Opolu od wielu lat nie ma podatku od psa. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt i ich właścicieli – przekazuje Arkadiusz Wiśniewski.

Zdaniem opolskich radnych wprowadzenie PiESELu pomogłoby m.in. w odnajdywaniu zgubionych czworonogów. Mogłoby to również zlikwidować problem bezdomności u zwierząt.

- Samorząd podejmuje starania, aby uporządkować kwestie odławiania bezpańskich zwierząt, natomiast mamy pewne ograniczenia. Teraz występujemy z apelem o wprowadzenie rozwiązań centralnych, które uporządkowałyby sytuację – mówi Łukasz Sowada, przewodniczący rady miejskiej w Opolu - Nie powinno być sytuacji takiej, że znajdujemy kota czy psa i przez długi czas zastanawiamy się, kto był jego właścicielem. Wszyscy jesteśmy miłośnikami zwierząt i chcemy, by ich dobro było zapewnione – dodaje.

Podobne uchwały w tej sprawie podjęło już kilka samorządów w kraju m.in. Toruń i Płock. Uchwały te są jednak jedynie wyrazem aprobaty dla powszechnych numerów PiESEL. Oficjalne wprowadzenie ich w życie może bowiem nastąpić dopiero po przyjęciu odpowiedniej ustawy przez Sejm.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska