Opolanie oddadzą dziś hołd powstańcom warszawskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Uroczystości z okazji 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się w Opolu w sobotę, 1 sierpnia mszą św. w intencji ojczyzny i powstańców w kościele Przemienienia Pańskiego na osiedlu AK o godzinie 16.00.

Po niej zaciągnięcie wart honorowych przy pomniku naprzeciw kościoła oraz odczytanie - tuż przed 17.00 - rozkazu generała „Bora” Komorowskiego o rozpoczęciu powstania.

W ramach uroczystości pod pomnikiem odbędzie się apel pamięci, salwa honorowa oraz składanie wieńców i kwiatów.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych włączy się także w upamiętnienie tej ważnej rocznicy. W sobotę o godz. 10.00 przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Przywołane zostaną wspomnienia o losach tych uczestników walk, którzy po ich zakończeniu trafili do niewoli niemieckiej, w tym także do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice).

Na mocy zarządzenia wojewody opolskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 za pośrednictwem powiatowych central alarmowych nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy, który po upływie jednej minuty zostanie przerwany. Przewiduje się również włączenie (na czas jednej minuty) syren uruchamianych ręcznie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska