Opole 2020. Festiwal nie odbędzie się w czerwcu. Impreza przeniesiona na wrzesień

Piotr Guzik
Piotr Guzik
57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu nie odbędzie się w dniach 5-8 czerwca. Imprezę przeniesiono na pierwszy weekend września.
57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu nie odbędzie się w dniach 5-8 czerwca. Imprezę przeniesiono na pierwszy weekend września. Sławomir Mielnik
57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki nie odbędzie się w dniach 5-8 czerwca. Opole oraz Telewizja Polska poinformowały we wspólnym komunikacie o przeniesieniu imprezy na pierwszy weekend września.

Choć z racji epidemii odwoływane są kolejne imprezy w kraju i na świecie - przykładem przeniesienie piłkarskiego Euro i Igrzysk Olimpijskich w Tokio na lato 2021 roku - losy opolskiego festiwalu długo się ważyły. Ostatecznie jednak na linii miasto-TVP doszło do porozumienia w sprawie zmiany terminu imprezy.

Pierwotnie festiwal miał się odbyć w dniach 5-8 czerwca. We wspólnym komunikacie w środę po południu Opole i Telewizja Polska poinformowały, że impreza odbyć ma się w pierwszy weekend września.

"Rezygnacja z czerwcowego terminu podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo artystów, publiczności oraz ekipy realizacyjnej" - czytamy w oświadczeniu.

"TVP i Miasto Opole dołożą wszelkich starań, aby 57. KFPP był na najwyższym poziomie. Szczegóły dotyczące organizacji tegorocznego Festiwalu zostaną podane w najbliższym czasie" - wskazano.

Opole 2020. Specjalistka: Bezpieczniejsze byłoby przeniesienie o rok

Przypomnijmy, że w rozmowie z "nto" dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, wskazywała, że festiwal Opole 2020 nie powinien się odbyć w terminie czerwcowym.

Podkreślała, że do tego czasu epidemia nie minie i nawet, gdyby miał wtedy miejsce spadek zachorowań, to gromadzenie kilku tysięcy ludzi w jednym miejscu byłoby proszeniem się o nieszczęście.

- Teoretycznie w grę mogłoby wchodzić przesunięcie imprezy na jesień, ale z mojej perspektywy jako lekarza-zakaźnika znacznie bezpieczniejsze byłoby przeniesienie festiwalu na 2021 rok - stwierdzała Wiesława Błudzin.

Na to jednak Opole i TVP się nie zdecydowały. Trzeba jednak pamiętać, że ta sytuacja może się jeszcze zmienić.

Opole 2020. Trzeci festiwal jesienią w ciągu 10 lat?

Jeśli jednak 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbędzie się we wrześniu tego roku, to będzie to trzeci taki przypadek na przestrzeni ostatnich 10 lat.

W 2010 roku festiwal odbył się na terenie II kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej. Wybudowano tam specjalną scenę oraz widownię. Powodem był generalny remont amfiteatru, rozpoczęty tuż po festiwalu z 2009 roku, a zakończony krótko przed edycją z 2011 roku.

Z kolei przeniesienie festiwalu na wrzesień 2017 w roku było spowodowane zbojkotowaniem imprezy w terminie czerwcowym przez szereg artystów. Wtedy też prezydent Arkadiusz Wiśniewski - tłumacząc się obawą o poziom artystyczny imprezy oraz faktem, że z udziału w festiwalu wycofała się Maryla Rodowicz, choć jej występ z okazji 50-lecia działalności artystycznej był w kontrakcie - postanowił wypowiedzieć TVP umowę na organizację imprezy i wyprosić techników z amfiteatru. Skończyło się ostrym konfliktem na linii Opole-TVP, który zakończył się tym, że TVP sama organizowała festiwal wynajmując od Opola amfiteatr.

Festiwal Opole 2020. Co w programie?

W pierwotnym kształcie festiwal miał trwać cztery dni.

  • na piątek (5 czerwca), na pierwszy dzień 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, planowano koncerty "Wielka Gala – Od Opola do Opola" (podczas której uhonorowani mieli być "najciekawsi artyści minionego roku", a także ci, którzy w 2020 r. obchodzą jubileusz pracy scenicznej) oraz "Debiuty"
  • na sobotę (6 czerwca) przewidziano koncerty "Premiery" oraz "A po nocy przychodzi dzień… czyli nadzieje poetów" (czyli piosenki literackie
  • w niedzielę (7 czerwca) odbyć miał się trzygodzinny koncert "Hulali w Opolu" (przypomnienie utworów, które powstały specjalnie na festiwal lub były wykonane na deskach amfiteatru tylko raz)
  • w poniedziałek (8 czerwca) miał się odbyć koncert muzyki alternatywnej organizowany przez TVP Kultura

Na razie nie wiadomo, czy wszystkie te wydarzenia będą ujęte w programie festiwalu Opole 2020 w terminie wrześniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska