Opole przygotowane na wirus ebola [zdjęcia, wideo]

Redakcja
Prezentacja sprzętu Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego.
Prezentacja sprzętu Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Sławomir Mielnik
Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego dostało specjalną izolacyjną kabinę, przeznaczoną do transportu pacjentów, którzy mogą mieć groźne choroby zakaźne, na przykład wirusa ebola.
Kabina transportowa bio-bag została zakupiona z pieniędzy wojewody opolskiego. Jej koszt (z zapasowymi filtrami) wynosi ok. 29 tys. zł. - Jesteśmy jedyną placówką w województwie, wytypowaną przez wojewodę do przewozu  pacjentów, podejrzanych o przenoszenie groźnej choroby - zaznacza Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. - Będą oni w tej kabinie całkowicie odizolowani od środowiska. Nasi ratownicy wyjadą po taką osobę do każdego miejsca na Opolszczyźnie. Zostali do tego odpowiednio przeszkoleni w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Warszawie.

Specjalna kabina dla chorych u opolskich ratowników

Izolacyjna kabina transportowa bio-bag, w której znajdzie się pacjent, jest pokryta najwyższej jakości nieprzepuszczalnym materiałem, który z wyglądu przypomina grubą folię.

Jest ona zaopatrzona w dwa filtry: jeden służy do wpompowywania powietrza, drugi do jego wypompowywania. Filtry są jednorazowe i po każdym użyciu będą wyrzucane.

Posiada odpowiednio zabezpieczone cztery otwory tzw. okna, przez które ratownicy będą mogli wykonywać pewne czynności przy pacjencie np. masaż serca, podanie kroplówki - już w trakcie transportu. Służą do tego celu specjalne rękawice.

Kabina będzie umieszczana, wraz z pacjentem, na noszach, a następnie wkładana do karetki.

- Jest tak skonstruowana, że będzie można do niej podłączyć też respirator - podkreśla dr Krzysztof Waszkiewicz,zastępca dyrektora OCRM ds. medycznych. - Posiada dodatkowe źródło zasilania, które wytrzymuje 2,5 godziny.

Kabina transportowa bio-bag została zakupiona z pieniędzy wojewody opolskiego, Ryszarda Wilczyńskiego. Jej koszt (z zapasowymi filtrami) : ok. 29 tys. zł.

- Jesteśmy jedyną placówką w województwie, wytypowaną przez wojewodę do przewozu pacjentów, podejrzanych o przenoszenie groźnej choroby - zaznacza Ireneusz Sołek, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. - Będą oni w tej kabinie całkowicie odizolowani od środowiska. Nasi ratownicy wyjadą po taką osobę do każdego miejsca na Opolszczyźnie. Zostali do tego odpowiednio przeszkoleni w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Warszawie.

Ratownicy otrzymali też specjalne kombinezony, rękawice i okulary.

Dziś ratownicy z OCRM w obecności m.in. wojewody Ryszarda Wilczyńskiego i wicemarszałka Romana Kolka, zademonstrowali - krok po kroku - jak w praktyce będzie to wyglądać.

Pokazali bio-bag z fantomem i karetkę, która po chorego pojedzie. Przypominało to migawki z zagranicznych telewizji, gdy pokazywano transport zarażonych ebolą m.in. w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii.

OCRM otrzyma w przyszłym tygodniu jeszcze jedną taką kabinę - z agencji rezerw strategicznych państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska