Opole zostało podzielone na 29 dzielnic

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Rady dzielnic bardzo integrują mieszkańców, na przykład tych z dzielnicy Wróblin.
Rady dzielnic bardzo integrują mieszkańców, na przykład tych z dzielnicy Wróblin. Sławomir Mielnik / flyingimages.pl
Nowy podział miasta zatwierdzili na czwartkowej sesji radni Opola.

Nowy podział zakłada, że w mieście będzie 29 dzielnic. Największa z nich to Czarnowąsy o powierzchni 14,1 km kw., a najmniejsza - Borki mające 0,7 km kw. powierzchni. Wśród nowych dzielnic pojawiły się poza sołectwami włączonymi do Opola po 1 stycznia 2017 roku także takie dzielnice jak: Stare Miasto (Pasieka, ścisłe centrum, dzielnica Generalska), Nadodrze (bliskie Zaodrze, okolice ronda na pl. Konstytucji 3 Maja i wyspa Bolko) czy Śródmieście (od Starego Miasta do granic Nowej Wsi Królewskiej).

Każda rada dzielnicy otrzyma m.in: budżet inwestycyjny w kwocie nie mniejszej niż 100 tys. zł., a także budżet na działania bieżące (od 20 do 40 tys. zł.) i możliwość zgłaszania własnych uchwał w Radzie Miasta.

- To historyczny dzień. Rady Dzielnic przestają być  luksusem wybranych, głównie ościennych dzielnic Opola, a stają się przywilejem wszystkich jego mieszkańców - napisał w liście nieobecny na sesji Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta.

- Dziś zyskujemy 435 społecznie zaangażowanych mieszkańców, którzy będą sami decydowali o tym, co się dzieje w ich najbliższym otoczeniu. To szczęśliwy dzień dla Opola – dodał Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu Razem dla Opola mówiąc o przyszłych radnych w poszczególnych dzielnicach.
Mniej zadowoleni z przebiegu sesji będą mieszkańcy Pasieki, bo nie udało się do programu sesji zgłosić dodatkowej uchwały, umożliwiającej utworzenie dla nich oddzielnej dzielnicy do końca 2019 roku.

- Ta inicjatywa wyszła od samych mieszkańców. W konsultacjach społecznych pojawiło się dużo głosów, nie tylko tych składanych oficjalnie o powołanie samodzielnej dzielnicy Pasieka. To teren, który jest wyodrębniony geograficznie, poza tym mieszkających tam ludzi szczególnie od czasu powodzi łączy mocna więź – mówi Krzysztof Drynda, przewodniczący klubu Razem dla Opola.

Zdaniem Łukasza Sowady z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego na tworzenie osobnej dzielnicy z Pasieki jest za późno. - Od roku czasu pracowała komisja, która ma pewne stanowisko, teraz nie ma co do tego wracać. To, że Pasieki nie będzie jako oddzielnej dzielnicy nie oznacza, że ona znika. Będzie częścią najbardziej reprezentacyjnej części Opola, czyli Starego Miasta – wyjaśnił.

Jak zapowiada Krzysztof Drynda uchwała pojawi się na kolejnej, sierpniowej sesji.

FESTIWAL DZIELNIC OPOLA - 2016 ROK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska