Opolska katedra przyjazna turystom oraz osobom niepełnosprawnym

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjeciu od lewej, ks, Waldemar Klinger, proboszcz katedry, s. Maksymiliana Maria ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, przewodniczka po katedrze oraz Agnieszka Węsiora, wicedyrektor Biura Koordynacji Projektów.
Na zdjeciu od lewej, ks, Waldemar Klinger, proboszcz katedry, s. Maksymiliana Maria ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, przewodniczka po katedrze oraz Agnieszka Węsiora, wicedyrektor Biura Koordynacji Projektów. Krzysztof Ogiolda
Lada dzień katedra będzie miała swojego przewodnika dla turystów. Dostępne też będą audioprzewodniki i urządzenia dla osób niedosłyszących i niedowidzących.

- Dobiegła końca renowacja ścian katedry i jej sklepienia – mówił podczas konferencji prasowej w katedralnej zakrystii proboszcz Waldemar Klinger. - Ten potężny projekt został zrealizowany z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego. Kończymy też restaurację zewnętrznych ścian prezbiterium. Pieniądze na ten cel przekazała ze środków unijnych Aglomeracja Opolska. Chcemy przy tej okazji pokazać tzw. projekty miękkie, które równolegle zostały zrealizowane.

- Do dyspozycji turystów i pielgrzymów odwiedzających katedrę będą m.in. audioprzewodniki – dodaje Agnieszka Węsiora, wicedyrektor Biura Koordynacji Projektów. - Będzie na nich dostępny tekst o dwunastu ciekawych miejscach w katedrze w czterech językach: po polsku, po niemiecku, po angielsku i po czesku. Audioprzewodnikom towarzyszy 12 stojaków ustawionych w różnych miejscach w świątyni. Przy pomocy skanowania smartfonem umieszczonych na nich kodów QR turyści, w tym osoby niedosłyszące lub niedowidzące, mogą zostać przekierowane na stronę renowacji katedry opolskiej, gdzie znajdą opis tekstowy danego miejsca lub na stronę „Poznaj historię”, gdzie włączy się informacja dźwiękowa.

Ks. Waldemar Klinger podkreśla, że z myślą o osobach niedosłyszących w katedrze zamontowano pętlę indukcyjną. Z jej pomocą będzie można wzmacniać siłę aparatów słuchowych, które należą do niedosłyszących lub wypożyczyć w zakrystii niewielkie urządzenie ze słuchawkami wzmacniające dźwięk. Można go będzie używać zarówno przy zwiedzaniu katedry, jak i podczas odbywających się w niej nabożeństw.

W katedrze powstanie w najbliższych dniach punkt informacji turystycznej, a do dyspozycji turystów będzie przewodnik oprowadzający pątników i turystów.

W ramach tzw. działań miękkich wydano także publikację „Historia zapisana w murach” przybliżającą historię katedry, ale także pokazującą prace wykonane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz świątyni, a także jej architektoniczne przekształcenia w ciągu minionych siedmiu wieków. Przygotowano także specjalne bezpłatne foldery w czterech językach.

- Można się z nich dowiedzieć – dodaje proboszcz - że zrealizowaliśmy aż 32 projekty, krok po kroku dokonując renowacji. Ta liczba jest swego rodzaju rekordem. Obecnie trwają prace przy odnawianiu podchórza katedry. W listopadzie rozpoczną się one w kaplicach św. Jadwigi i św. Anny. Do Funduszy Norweskich został złożony wniosek na 16 mln zł na renowację m.in. zewnętrza i wnętrza wież oraz katedralnego strychu, który także zostanie udostępniony turystom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska