Tegoroczny konkurs tym różni się od poprzednich, że wprowadziliśmy dwie nowe kategorie: przedsiębiorstwo dbające o społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) i przedsiębiorstwo społeczne, w których kandydatury oceniało jury - mówi Jolanta Kawecka, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regonu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (organizatora konkursu).
- Mimo że CSR jest wśród firm coraz popularniejszy, to po raz pierwszy prezentujemy go w ramach Opolskiej Marki. Z kolei spółdzielnie socjalne to perełki, którymi chcemy się pochwalić, a że kolebką tej przedsiębiorczości na Opolszczyźnie jest gmina Byczyna, to i do tamtejszej spółdzielni wędruje pierwszy tytuł - dodała Jolanta Kawecka. Statuetka w tej kategorii trafiła do Spółdzielni Gród z Byczyny.
Tegoroczną nowością było także przyznanie swoistego grand prix Opolskiej Marki. Na podstawie zgłoszeń od instytucji otoczenia biznesu nagrodę przyznawał zarząd województwa, a uhonorowana nią została firma ifm ecolink, która w opolskiej podstrefie ekonomicznej właśnie oddała do użytku drugą halę, w której uruchomiła centrum badań i rozwoju obok postawionego kilka lat temu zakładu produkcyjnego.
Do końca roku w nowym centrum pracę ma znaleźć 26 inżynierów, którzy dołączą do 10 pracujących, a docelowo firma chce zatrudnić tam 100 takich fachowców. Ifm ecolink produkuje okablowanie do czujników elektronicznych, które są stosowane w maszynach produkcyjnych i liniach technologicznych w przemyśle, branży spożywczej i medycznej. Firma należy do koncernu ifm electronic.
- Cieszę się, że możemy nagrodzić dziś nasze regionalne firmy - mówił podczas gali marszałek Andrzej Buła i dodał, że opolscy przedsiębiorcy już zaczęli korzystać z unijnych dotacji. 50 firm zdobyło je na współpracę z zagranicą i promocję regionu, a kolejne 6 już złożyło wnioski o dofinansowanie projektów innowacyjnych, 6 rozpoczętych wniosków na to samo działanie czeka też na wysłanie w generatorze. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ma na to 90 mln zł.
Opolską Nagrodę Jakości Opolska Izba Gospodarcza wręczała w tym roku po raz trzynasty. Wśród laureatów znaleźli się: firma Porjot z Izbicka, MZK z Opola, firma MEB Technical GmbH z Opola, spółka Polaris Poland z Opola, Spółdzielnia Pracy „Cukry Nyskie i spółka Pinus ze Skarbimierza Osiedla.
W konkursie ONJ co roku udział biorą firmy produkcyjne, usługowe, instytucje użyteczności publicznej i edukacyjne, które dzięki wdrażaniu zarządzania jakością doskonalą swoją działalność i spełniają oczekiwania klientów.
Po raz dziewiąty wręczono także stauetki znakomitych przywódców dla: Joachima Wiesiollka, prezesa firmy transportowej Transannaberg (nagrodę odbierała żona), Norberta Lepicha, prezesa PKS International Cargo i Jana Miki, właściciela firmy produkującej okna Drewnoplast ze Strzelec Opolskich. Dodatkowo wszyscy laureaci i wyróżnieni dostali listy gratulacyjne od wojewody opolskiego i z Krajowej Izby Gospodarczej.
Laureaci Opolskiej Marki za 2015 rok na scenie Filharmonii Opolskiej i wręczający statuetki przedstawiciele samorządów i rządu. Fot. Sławomir Mielnik
KATEGORIA PRODUKT
- Sektor mikro i małe przedsiębiorstwo - laureat: Jan Gebauer Zakład Stolarski Gebauer, za okno aluminiowo-drewniane Alu Clad LUX 78
- Sektor średnie i duże przedsiębiorstwo - laureat: Piekarnictwo-Cukiernictwo Tadeusz Charciarek za chleb razowy oraz ex equo Spółdzielnia Pracy "Cukry Nyskie” - za śliwkę w czekoladzie
KATEGORIA PRODUKT PROMUJĄCY REGION
- Sektor mikro i małe przedsiębiorstwo - laureat: Stowarzyszenie Park Przemysłowy Metalchem
- Sektor średnie i duże przedsiębiorstwo - laureat: Stolarstwo i Usługi Meblowo Budowlane Adrian Halupczok za produkt: Bristol / Opolski Byfej
KATEGORIA REWITALIZACJA
- Sektor mikro i małe przedsiębiorstwo - laureat: Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. za rewitalizację - remont lokalu usługowego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy
ul. Koszalińskiej 26
- Sektor średnie i duże przedsiębiorstwo - brak nagrody - zgłosił się tylko jeden kandydat
KATEGORIA INNOWACJE
- Sektor mikro i małe przedsiębiorstwo - laureat: Tipac Sp. z o.o. za małły kartonowy otwierany pojemniczek gastronomiczny jednorazowego użytku w wersji rozkładanej TIPACSPEED.
- Sektor średnie i duże przedsiębiorstwo - laureat: Narzędziownia Bogdan Pszenica za budowę wielkogabarytowych form ciśnieniowych z wykorzystaniem systemu JETCOOLING oraz chłodzenia punktowego formy.
KATEGORIA PRZEDSIĘBIORSTWO SPOŁECZNE
- Sektor mikro i małe przedsiębiorstwo - laureat: Spółdzielnia socjalna GRÓD z Byczyny
- Sektor średnie i duże przedsiębiorstwo - brak nagrody - tylko jedno zgłoszenie
KATEGORIA CSR-PRZEDSIĘBIORSTWO DLA REGIONU
- Sektor mikro i małe przedsiębiorstwo - laureat: Md Szkolenia Marta Partyka
- Sektor średnie i duże przedsiębiorstwo - laureat: Nutricia Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o.
KATEGORIA EKSPORT:
Jury postanowiło nie przyznawać statuetki w tej kategorii z uwagi na fakt iż w każdym sektorze zgłosiła się tylko 1 firma.
Wyróżnienia
- Kategoria INNOWACJE – sektor MMP – Gospodarstwo Rolno-Warzywne J. Bartusz (za przenośną konstrukcję inspektową)
- Kategoria INNOWACJE – sektor ŚDP – Vital Medic Sp. z o.o. (za proces kompleksowej terapii skoordynowanej stosowany w praktyce klinicznej
- Kategoria CSR-PRZEDSIĘBIORSTWO DLA REGIONU – sektor MMP - Hotel DeSilva
- Kategoria PRODUKT PROMUJĄCY REGION – sektor MMP – Nagaba sp.jawna (za Obuwie Evenement)
- Kategoria PRODUKT PROMUJĄCY REGION – sektor ŚDP – Polskie Młyny S.A. Kluczbork (za Mąki brzeskie – Marka mąk brzeskich).
KATEGORIA PRZEDSIĘBIORSTWO ROKU (nagroda przyznana przez zarząd województwa opolskiego - Grand Prix – sektor ŚDP – IFM Ecolink Sp. z o.o.
Wyróżnienia:
- Zakład Prefabrykacji Materiałów Budowlanych oraz Usługi Ogólnobudowlane Henryk Walczak,
- Adamietz Sp. z o.o.
- Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych
- Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet Gałka Szulc Sp. jawna
Laureaci i wyróżnieni Opolską Nagrodą Jakości oraz nagrodzeni tytułem "Znakomity przywódca". Fot. Edyta Hanszke
Laureacji ONJ:
- Przedsiębiorstwo „PORJOT” Jerzy Pordzik z Izbicka
- Miejski Zakład Komunikacyjny Spółka z o.o. Opole
- MEB Technical GmbH sp. z o.o. Oddział w Polsce
- Polaris Poland Sp. z o.o.
- Spółdzielnia Pracy „CUKRY NYSKIE”
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe PINUS Sp. Jawna Jerzy Smolarczyk, Mariusz Smolarczyk Skarbimierz
Wyróżnieni ONJ
- A tlantis Deweloper Waldemar Stekert Czarnowąsy
- Zakład Piekarniczo-Cukierniczy L.B. Zimmermann Sp. Jawna Gogolin
- Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „PROMET” Zdzieszowice
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu
- PLADA Sp. z o.o. Wodociągi i Kanalizacja Chrząstowice
- Dębina- Bud Sp. z o.o. Rozwadza
- Qualichairs Sp. z o.o. Olszowa
- NETECS Sp. z o.o. Olesno
Finaliści konkursu „Znakomity Przywódca”. Fot. Edyta Hanszke
- Joachim Wiesiollek, prezes TRANSANNABERG Wiesiollek J.M. Sp. Jawna Strzelce Opolskie
- Norbert Lepich-Prezes PKS INTERNATIONAL CARGO SA Opole
- Jan Mika, właściciel Zakładu Produkcji Okien DREWNOPLAST Strzelce Opolskie
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?