Opolskie banki spółdzielcze mają pieniądze na kredyty dla firm

Edyta Hanszke
Fot. KS
Fot. KS
500 mln zł opolskie banki spółdzielcze mogłyby przeznaczyć na kredyty. Taka informacja padła na dzisiejszym spotkaniu władz województwa z bankowcami.

- Bardzo nas to cieszy, bo znamy przypadki z banków komercyjnych, które odmówiły kredytów naszym członkom - mówi Marek Wołyński, prezes opolskiej loży BCC.

W spotkaniu uczestniczyli także: Prezes Zarządu Spółdzielczej Grupy Bankowej Paweł Pawłowski i Prezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości Mirosław Potulski.

[Bank Polskiej Spółdzielczości zrzesza 60,6% banków spółdzielczych w Polsce - na terenie województwa opolskiego znajduje się 131 placówek 20-tu banków spółdzielczych. Spółdzielcza Grupa Bankowa została utworzona przez Gospodarczy Bank Wielkopolski SA i 157 zrzeszonych z nim banków spółdzielczych; skupia 26,1% banków spółdzielczych w Polsce.]

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele samorządu gospodarczego województwa opolskiego, w tym: prezes Opolskiej Izby Gospodarczej Janusz Granat oraz dyrektor Loży Opolskiej BCC Marek Wołyński.

Z zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele: BS Baborów, BS Branice, BS Głogówek, BS Grodków-Łosiów z siedzibą w Grodkowie, BS Krapkowice i BS Otmuchów.

W województwie opolskim jest ok. 6% banków spółdzielczych zrzeszonych w BPS.

Banki spółdzielcze w Polsce dysponują nadpłynnością środków w wysokości 12 mld zł, co stanowi blisko 80% ogółu środków finansowych na rynku. Nadwyżki finansowe mogłyby zostać wydatkowane na ożywienie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw.

Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej poinformował o wspólnej inicjatywie OIG oraz BCC zmierzającej do zachęcania swoich członków do przenoszenia obsługi bankowej z banków komercyjnych do banków spółdzielczych.

Wicemarszałek Województwa Opolskiego Józef Kotyś poinformował, że na początku marca rozpocznie się cykl spotkań powiatowych, mających na celu zacieśnienie współpracy między samorządem lokalnym a przedsiębiorcami.

Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński zaapelował do przedstawicieli banków spółdzielczych o zaangażowanie się w tworzenie samorządu gospodarczego. Podkreślił wagę rozwoju partnerstwa między samorządami, przedsiębiorcami i bankami spółdzielczymi, a także konieczność tworzenia lokalnych planów stabilności i rozwoju, które mogą pomóc w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska