Opolskie dzieci dbają o pszczoły. Zostały za to wyróżnione!

Opr. Bogusław Mrukot
Opolskie dzieci dbają o pszczoły. Zostały za to wyróżnione!Dzieci z Jastrzębia podczas zajęć edukacyjnych
Opolskie dzieci dbają o pszczoły. Zostały za to wyróżnione!Dzieci z Jastrzębia podczas zajęć edukacyjnych Archiwum ZS-P Jastrzębie
Publiczne Przedszkole nr 5 w Zdzieszowicach oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jastrzębiu zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”.

Brało w nim udział 2500 szkół i przedszkoli z całej Polski. Edukacyjny konkurs zorganizowano w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów.

Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5 metrów kwadratowych dla pszczół - m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy.

Dzieci i nauczyciele z Publicznego Przedszkola nr 5 w Zdzieszowicach stworzyli kodeks „Małych Opiekunów Pszczół”, a także odwiedziły aptekę, w której poznali lekarstwa zawierające miód. Dzieci urządziły pszczeli zakątek, prezentujący produkty wytwarzane przez pszczołowate, a także zorganizowały wiosenny przemarsz z transparentami zachęcającymi do ochrony pszczół.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w Polsce zagrożona jest wyginięciem

Uczniowie z drugiej z wyróżnionych placówek, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębiu, po cyklu zajęć edukacyjnych poświęconych pszczołom, wspólnymi siłami stworzyli własny ogródek przyjazny pszczołom z domkami dla dzikich zapylaczy. Przygotowali makietę i gazetki z Pięcioma Zasadami Przyjaciół Pszczół, a także zorganizowali happening „Historia pewnej łąki”, z którym wystąpili przed mieszkańcami wsi. Dzięki tym działaniom udało im się zwrócić uwagę lokalnej społeczności na zgubny wpływ zanieczyszczeń i wypalania traw na życie pszczołowatych.

Dzieci z wyróżnionych placówek otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

- Tegoroczne zgłoszenia pokazały nam, jak wielu osobom bliski jest los pszczołowatych – mówi Małgorzata Strzelec, członek jury konkursu „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”. – Wyróżnione prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy wyróżnionym i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół.

Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska