Opolskie firmy przyjazne cudzoziemcom. Rozstrzygnięto konkurs opolskiej uczelni

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Na Politechnice Opolskiej wręczono nagrody w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom".
Na Politechnice Opolskiej wręczono nagrody w konkursie "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom". Politechnika Opolska
Politechnika Opolska po raz trzeci przyznała nagrody dla opolskich przedsiębiorstw, w których pracują obcokrajowcy. Rozstrzygnięto konkurs "Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom". Prezentujemy pełną listę laureatów.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 29 firm reprezentujących bardzo różne branże m.in. budownictwo, transport, przemysł, stolarkę, edukację, usługi kosmetyczne oraz opiekę zdrowia. Zatrudnionymi byli zazwyczaj cudzoziemcy pochodzących z Ukrainy, jednak wśród firm biorących udział w konkursie były też takie, w których pracują osoby z Nepalu, Uzbekistanu, Kolumbii, Bangladeszu, Brazylii, Filipin i Tadżykistanu.

- Celem konkursu „Opolska firma przyjazna cudzoziemcom” było docenienie tych pracodawców, którzy kierują się zasadami równego traktowania pracowników bez względu na pochodzenie oraz wspierają ich integrację. Nagrody przyznane zostały w trzech kategoriach: pracodawców bezpośrednio zatrudniających cudzoziemców; pracodawców korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy oraz odrębnie oceniano agencje pracy. Podczas przyznawania nagród uwzględniana była wielkość firmy - wylicza dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, organizatorka konkursu z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.

W ocenianiu firm wzięto pod uwagę m.in. dodatkowe świadczenia lub pomoc oferowaną zagranicznym pracownikom. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, transport z pracy i do pracy, szkolenia zawodowe, pomoc w legalizacji pobytu lub w różnych sytuacjach kryzysowych. Ponadto uwzględniano charakter zawieranych umów z cudzoziemcami, posiadanie dokumentów przeznaczonych dla pracowników w formie wielojęzycznej oraz zajmowane przez nich stanowiska.

- Przyjazny pracodawca to taki, który rozumie, że pracownik-cudzoziemiec może mieć inne potrzeby niż polski. Myślę, że akurat w województwie opolskim, którego mieszkańcy mają bogate doświadczenia migracyjne, nie trzeba tłumaczyć, że podejście do zagranicznego pracownika może być bardzo różne. W tej edycji pytaliśmy także o możliwość wykorzystania kwalifikacji cudzoziemców, w tym wyższego wykształcenia. Z badań przeprowadzonych w województwie opolskim wiemy, że około 40-50 proc. osób przybyłych z Ukrainy ma dyplom uczelni. W większości pracują jednak poniżej swojego wykształcenia - wyjaśnia dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Konkurs organizowany przez Politechnikę Opolską jest prawdopodobnie jedynym, a na pewno jednym z nielicznych, o takim charakterze w skali kraju. W gronie nagrodzonych firm jest Polaris, która po raz drugi brała udział w konkursie.

- Obecnie zatrudniamy 50 cudzoziemców, liczba ta się zmienia w zależności od okresu. Najwięcej to było 120 osób. Najwięcej zatrudniamy obywateli Ukrainy, ale także Kazachstanu czy Rosji. Polaris bardzo dużo wysiłku wkłada w to, by tworzyć przyjazną kulturę pracy. Staramy się zawsze kierować takie osoby do zespołów, gdzie mają wsparcie w tym, aby rozumieć kolegów i koleżanki z pracy – relacjonuje Barbara Kolodziejczyk, przedstawicielka firmy.

- Od wielu lat zatrudniamy osoby spoza granic Polski, jesteśmy bardzo otwartą firmą. Stworzyliśmy program wdrożenia, szkolenia pracowników, aby się czuli u nas komfortowo. Na terenie zakładu mamy także tłumaczy, którzy pomagają nam wdrożyć nowych pracowników. W naszym zakładzie pracuje ok. 500 osób. Jeżeli chodzi o liczbę obcokrajowców, ta liczba waha się w granicach 50-100 osób. Zatrudniamy głównie z Ukrainy - wylicza Marek Kula, wiceprezes zarządu i dyrektorem zakładu IFA Powertrain Polska, kolejny z laureatów.

Według informacji przekazanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, na Opolszczyźnie zatrudnionych jest ok. 28 tysięcy cudzoziemców. Około 22 tysiące, a więc zdecydowana większość z nich to osoby z Ukrainy, następnie z Białorusi, Gruzji, Rumunii, Mołdawii, Kazachstanu i coraz częściej Pakistanu oraz Indii.

- Jednym z najważniejszych problemów współczesnego rynku pracy są braki kadrowe. To kwestia wynikająca chociażby z demografii, depopulacji. Cudzoziemcy, którzy postanawiają do nas przyjechać ze względów ekonomicznych lub uchodźczych są ważni dla naszego rynku pracy. Potrzebujemy tych ludzi, aby rozwijać naszą gospodarkę – podkreśla Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

Laureaci trzeciej edycji konkursu „Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom”

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców bezpośrednio
Mikroprzedsiębiorstwa

 • I miejsce - Virgin Salon Urody i Rehabilitacji

Firmy małe

 • I miejsce - Kisielewski Sp. z o.o.
 • II miejsce - Metropolitan Language Professionals
 • III miejsce - DRT Group Sp. z o.o.

Firmy średnie

 • I miejsce - PHU Adam Gronek
 • II miejsce - Amiston Sp. z o.o.
 • III miejsce - Baumar Sp. z o.o. Sp. K.

Firmy duże

 • I miejsce - Multiserwis Sp. z o.o.
 • II miejsce - Packprofil Sp. z o.o.
 • III miejsce - Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Pracodawcy korzystających z cudzoziemców zatrudnianych przez agencję pośrednictwa pracy
Firmy średnie

 • I miejsce - Skrzypczyk-Trans PL Sp. z o.o. Sp.k.
 • II miejsce - NETECS Sp. z o.o.

Firmy duże

 • I miejsce - Filplast Sp. z o.o.
 • II miejsce - Polaris Poland Sp. z o.o.
 • III miejsce - IFA Powertrain Polska Sp. z o.o.
 • Wyróżnienie: NM Polska Sp. z o.o.
 • Wyróżnienie: PROTEC Sp. z o.o. - Budowa Prototypów i Technika Wytłaczania
 • Wyróżnienie: Vitroterm-Murów SA

Agencje pracy
Firma mała

 • I miejsce - Time2work Sp. z o.o.

Firma średnia

 • I miejsce - OTTO Work Force Solutions Sp. z o.o.
 • II miejsce - Weegree Sp. z o.o. S.K
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska