Nasza Loteria

Opolskie jest gościnne, a Opolanie otwarci. Potwierdził to piknik w Bierkowicach. Były na nim tłumy

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Po raz drugi w skansenie w Bierkowicach odbył się Międzynarodowy Piknik Rodzinny „Opolskie gościnne – siła różnorodności”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników w każdym wieku.
Po raz drugi w skansenie w Bierkowicach odbył się Międzynarodowy Piknik Rodzinny „Opolskie gościnne – siła różnorodności”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Milena Zatylna
Kilka tysięcy osób wzięło udział w drugiej edycji Międzynarodowego Pikniku Rodzinnego „Opolskie gościnne – siła różnorodności”, który w sobotę (2 września) odbył się w Muzeum Wsi Opolskiej. Atrakcji było co niemiara.

Piknik został zorganizowany pod patronatem honorowym marszałka województwa opolskiego przez Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu, które działa w ramach Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Frekwencja jest znakomita w mojej ocenie. Odwiedziło nas chyba nawet więcej osób niż w ubiegłym roku – mówi Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu. - Mam nadzieję, że każda z tych osób przybyła tu nie tylko po to, aby skorzystać z przygotowanych atrakcji, ale także chce pokazać, że jest osobą gościnną i otwartą, bo tacy z natury są Opolanie. Dlatego podczas tego wydarzenia akcentujemy otwarcie na inne kultury i inne osoby. Ale to także pretekst do tego, by miło spędzić czas razem.

Organizatorzy zadbali, by każdy w programie pikniku znalazł coś dla siebie. W tym celu przygotowali kilka stref: warsztatową, kulinarną, zabaw oraz artystyczną.

W strefie warsztatowej można było m.in. popróbować gry na bębnach, nauczyć się sztuki origami, haftowania, szydełkowania, malowania porcelany i kaligrafii japońskiej czy też pograć w gry planszowe z różnych stron świata.

W strefie kulinarnej serwowano specjały kuchni: azjatyckiej, indyjskiej, meksykańskiej, gruzińskiej, ukraińskiej i polskiej (w tym oczywiście śląskiej). Trzeba było stać w długiej kolejce, by popróbować sajgonek, pierogów, kurczaka po koreańsku czy innych pyszności.

Była bogata strefa animacji dla dzieci, a w niej gry, zabawy, konkursy, dmuchańce itp.

Na scenie występowały m.in. grupy: Ethnica-Art., Mażoretki Prószków, Zespół Pieśni i Tańca Opole, Yullia Psiuk, Studio Działań Kreatywnych w Opolu. A gwiazdą imprezy był Jędrzej Skiba z zespołem.

Stoiska partnerskie wystawiły: NFZ (był dentobus, możliwość zbadania cukru we krwi i wyrobienia karty Ekuz), Państwowa Inspekcja Pracy, Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Piknik Opolskie Gościnne, to wspaniała impreza organizowana po to, abyśmy mogli pokazać gościom i mieszkańcom, którzy pochodzą z różnych stron, to, co mamy najlepszego – mówiła wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura. - Ale także chcemy zaakcentować, że cieszymy się, iż są z nami. Chcemy, żeby czuli się tutaj jak w domu. Aby nie tylko dobrze tu mieszkali, ale także znaleźli dobrą pracę i aby w sposób ciekawy spędzali czas.

Czym zajmuje się Centrum Integracji Cudzoziemców?

Centrum Integracji Cudzoziemców istnieje w Opolu już prawie 1,5 roku.

- Otworzyliśmy centrum 10 marca 2022 roku. Działa z projektu unijnego, więc każda osoba, która korzysta z usług centrum, musi dopełnić formalności. Takich formalności dopełniło do tej pory 1300 osób. Ale mamy mnóstwo telefonów, mnóstwo wizyt osobistych na chwilę, żeby zadać pytanie w bardzo różnych tematach. Na przykład: czy u was jest lekarz za darmo? Jak skierować dziecko do szkoły? Czy muszę mieć pesel? My tych informacji na co dzień udzielamy – relacjonuje Maciej Kalski. - Czasami też pomagamy pójść do jakiegoś innego urzędu, czy do innej instytucji publicznej, by załatwić realne potrzeby nowego mieszkańca naszego regionu. Biorąc to pod uwagę, mieliśmy na pewno grubo ponad 2 tysiące klientów.

Ogromną popularnością cieszą się organizowane przez CIC szkolenia językowe, w tym branżowe medyczne. Oprócz tego jest duże zainteresowanie wsparciem prawnym i psychologicznym oraz tłumaczeniami przysięgłymi.

- Od 1 października nowe otwarcie. Również rozszerzamy naszą działalność o rynek pracy – zapowiada dyrektor WUP. - Oprócz doradztwa zawodowego, będzie pośrednictwo pracy i szkolenia zawodowe dla osób spoza Unii Europejskiej. Oczywiście dla tych, którzy przebywają u nas legalnie, mają wszelkiego typu pozwolenia i formalności prawne dopełnione.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska