Opolskie koleje. Jak jeździć taniej pociągiem?

Redakcja
Opiekunowie powinni posiadać dokument stwierdzający wiek dziecka do okazania konduktorowi.
Opiekunowie powinni posiadać dokument stwierdzający wiek dziecka do okazania konduktorowi. Paweł Stauffer
Maluchy do 4. roku życia mogą jeździć koleją za darmo. Uczniowie korzystają z ulg w wysokości 37 lub 49 procent.

Podróżowanie z małymi dziećmi koleją jest bardzo wygodne. - W pociągu mogę pospacerować z maluchem, oglądamy bajki, bawimy się. Nawet jak karmiłam piersią, to szukaliśmy pustych przedziałów i bez skrępowania mogłam je nakarmić czy przewinąć pieluszkę - opowiada pani Magdalena z Opola.

Z jej obserwacji wynika, że podroż koleją jest także bardziej komfortowa dla dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną - w pociągu mogą jeść i pić bez przykrych konsekwencji. W samochodzie byłoby to nie do pomyślenia. - Także podróż samotnego rodzica z dzieckiem jest bardziej bezpieczna pociągiem, bo siedząc za kierownicą auta nie może maluchowi poświęcić stuprocentowej uwagi - kontynuuje opolanka.

Najmłodsze dzieci do 4 roku życia jeżdżą pociągami za darmo. - Opiekunowie powinni wykupić im w kasie bilet ze stuprocentową ulgą, a podczas kontroli okazać konduktorowi dokument stwierdzający wiek dziecka - informuje Jolanta Kościukiewicz, kontroler handlowy z opolskiego zakładu Przewozy Regionalne.

Przepis nie określa dokładnie, co ma być takim dokumentem. Może to być dowód lub paszport dziecka, akt urodzenia, czy legitymacja ubezpieczeniowa. - Oczywiście, jeśli konduktor widzi, że to noworodek, to nie ma wątpliwości, że ulga się należy. Problemy pojawiają się u nieco starszych dzieci, gdy trudno określić ich konkretny wiek - kontynuuje Jolanta Kościukiewicz.

Z 37-procentowej ulgi mogą korzystać dzieci w wieku od 4 lat do momentu rozpoczęcia rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. W tym przypadku wystarczy dokument stwierdzający wiek dziecka.

Dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia, korzystają z ulgi 37-procentowej kupując bilety jednorazowe i 49-procentowej przy biletach miesięcznych.

Dokumentami uprawniającymi do ulgi są odpowiednio: zaświadczenie o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz ważna legitymacją szkolna.

Najwyższe ulgi w przejazdach kolejowych mają studenci (do 26 roku życia). Kupują oni bilety jednorazowe i miesięczne ze zniżką w wysokości 51%. Taką samą ulgę wynegocjowali sobie także doktoranci, którzy nie ukończyli 35 lat.

Rodziny chcące zaoszczędzić na przejazdach kolejowych mogą też skorzystać z oferty handlowej PR pod nazwą "Ty i raz, dwa, trzy".

- Polega ona na tym, że jedna osoba kupuje bilet wg taryfy normalnej lub przysługującej jej ulgi ustawowej, a kolejne - maksymalnie trzy - mogą liczyć na zniżki na biletach do 30% - wyjaśnia Jolanta Kościukiewicz z opolskich PR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska