Opolskie Konfrontacje Teatralne 2020. W tym roku wyjątkowo dopiero jesienią, ale z rewelacyjnym programem

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Jacka Poniedziałka (z lewej) i Bartosza Bielenię zobaczymy na Konfrontacjach w "Matce Joannie od Aniołów" w reż. Jana Klaty.
Jacka Poniedziałka (z lewej) i Bartosza Bielenię zobaczymy na Konfrontacjach w "Matce Joannie od Aniołów" w reż. Jana Klaty. Maurycy Stankiewicz
Siedem przedstawień zobaczymy w ramach 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Na opolskiej scenie wystąpią m.in. Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela i Bartosz Bielenia znany z nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”.

Komisja Artystyczna konkursu „Klasyka Żywa” postanowiła, że podczas jubileuszowych Konfrontacji publiczności opolskiej zaprezentowane zostaną:

  • “Lalka” Bolesława Prusa w reżyserii Wojtka Klemma z Teatru Słowackiego w Krakowie,
  • “Wyzwolenie” Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Polskiego w Warszawie,
  • “Trans-Atlantico” Gombrowicza w reżyserii Tomasza Gawrona z teatru w Tarnowie
  • “Zaczarowana królewna” Oppmana w reżyserii Michała Derlatki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Dwukrotnie opolanie zobaczą “Panny z Wilka” Iwaszkiewicza. Przedstawienie w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego przygotował Teatr Jaracza w Olsztynie, a Agnieszka Glińska wyreżyserowała ten tekst w Starym Teatrze w Krakowie (m.in. z Dorotą Segdą).

Niezwykle interesująca dla publiczności będzie zapewne inscenizacja “Matki Joanny od Aniołów”. Za tekst Jarosława Iwaszkiewicza wziął się Jan Klata w Nowym Teatrze w Warszawie. Na opolskiej scenie zobaczymy m.in. Ewę Dałkowską, Macieja Stuhra, Jacka Poniedziałka i znakomitego młodego aktora Bartosza Bielenię. O Bieleni jest ostatnio głośno w związku z jego wybitną kreacją w filmie „Boże Ciało”, który został nominowany do Oscara.

Najważniejszym celem Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa” jest „wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą, która ma potencjał sceniczny i może stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami”. Do piątej edycji konkursu zgłoszonych zostało 39 przedstawień z całego kraju. Siedem najlepszych będzie w Opolu rywalizować o Nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego i inne wyróżnienia.

Wyjątkowo w tym roku Konfrontacje, które są finałem konkursu, przeniesiono na jesień w związku z rozpoczęciem przebudowy i modernizacją Teatru Jana Kochanowskiego.

Dokładna data festiwalu zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska