Opolskie. Nie musisz być bezrobotny, żeby dostać nawet 9,5 tys. złotych na szkolenie

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Bony, o które można się starać w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, pomogą sfinansować szkolenia podnoszące kwalifikacje. Propozycja adresowana jest do tych, którzy szukają pracy, ale też do studentów czy osób, które marzą o zmianie stanowiska na lepiej płatne.

W puli jest 8 milionów złotych, pochodzących z unijnego projektu „Opolskie wspiera kwalifikacje zawodowe”. Warunkiem skorzystania ze wsparcia jest wybór takiego szkolenia, które zakończy się certyfikatem lub egzaminem. Wyłączone ze wsparcia są szkolenia językowe.

- Motywy mogą być różne. Być może potencjalnie zainteresowana osoba myśli o zmianie pracy, a może chce podnieść swoją wartość w dotychczasowym miejscu, a jednocześnie zadbać o dywersyfikację, by spokojniej myśleć o przyszłości - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Dobrze wykwalifikowani pracownicy są bardzo istotni, zwłaszcza w obliczu zmienności rynku pracy. Kształcenie ustawiczne jest dziś czymś oczywistym. Niewiele osób, kończąc szkołę, jest w stanie przepracować w danym miejscu aż do emerytury, nie inwestując w rozwój.

W podlegającym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki ruszył nabór wniosków. O bony można starać się przez cały rok, aż do wyczerpania puli. Procedura nie jest skomplikowana, ale warto pamiętać o kilku zasadach.

- Żeby dostać bon trzeba najpierw znaleźć szkolenie z Bazie Usług Rozwojowych, zarejestrować się w niej, a potem wysłać do nas pocztą, kurierem lub przez platformę ePUAP prosty formularz wniosku dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce „Projekty” – wyjaśnia Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. – Na szkolenie można się zapisać dopiero po podpisaniu z nami umowy. Potem trzeba wpłacić firmie szkoleniowej 15 procent wkładu własnego, odbyć szkolenie, zdać egzamin lub zdobyć certyfikat, złożyć do nas wniosek o refundację kosztów, a my zapłacimy firmie szkoleniowej pozostałe 85 procent wartości szkolenia.

Dofinansowanie maksymalnie może wynieść 9,5 tysiąca złotych. Bony to propozycja nie tylko dla bezrobotnych. Mogą z niej skorzystać także pracownicy, dorosłe osoby uczące się lub studiujące w województwie opolskim, a nawet ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. W pierwszej kolejności wsparcie będzie przyznawane osobom w wieku 50+ oraz mieszkańcom obszarów wiejskich.

Projekt potrwa do 30 września 2023 roku. Dzięki bonom szkoleniowym kwalifikacje ma podnieść co najmniej 750 osób.

OCRG oferuje też dofinansowanie do szkoleń i doradztwo dla firm oraz dofinansowanie do usług specjalistycznych (m.in. doradztwo prawne, księgowe, czy w zakresie pozyskiwania patentów). Więcej informacji można uzyskać na www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty” lub dzwoniąc na numer 77 40 33 660.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska