Opolskie. Projekt LernRAUM.pl, czyli sukces w starym roku i perspektywa na nowy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W Prószkowie odbyły się warsztaty z obsługi komputera.
W Prószkowie odbyły się warsztaty z obsługi komputera. TSKN
Projekt był realizowany w 2020 r. w 21 miejscowościach w całej Polsce. Łącznie odbyło się 118 różnych wydarzeń. Wszystkie w języku niemieckim. LernRUAM.pl będzie kontynuowany w 2021. Finansowanie jest zapewnione.

- Udało się powołać w różnych regionach Polski do życia miejsca - mówi Zuzanna Donath Kasiura, sekretarz TSKN i przewodnicząca rady programowej projektu (do rady należą także m.in. reprezentanci Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej i TSKN województwa śląskiego - które stały się siedzibami projektu. Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów związanych z prowadzeniem wykładów czy warsztatów "na żywo". Trzeba je było przenieść do sieci internetowej, a niektóre odwołać.

We wrześniu 2020 odbywały się m.in. warsztaty kreatywnego pisania w Nidzicy, w Olsztynie. W Koźlu, w Strzelcach Opolskich, Krapkowicach i w Gliwicach - zajęcia komputerowe.

- Wtedy mieliśmy jeszcze nadzieję, że da się spotykać w realu, tyle że z zachowaniem obostrzeń związanych z pandemią. Zajęcia prowadzone zarówno w rzeczywistości realnej, jak i w sieci odbywały się po niemiecku - dodaje pani Donath-Kasiura. - O to w tym projekcie najbardziej chodzi, aby język niemiecki był wykorzystywany praktycznie w komunikacji. Przy okazji uczestnikom przybliża się także język fachowy z różnych dziedzin. Przeniesienie zajęć do sieci pozwoliło zachęcić do projektu wiele osób, które na spotkania "w realu" pewnie by nie dotarły - studentów i osoby pracujące, młode i w średnim wieku, najbardziej aktywne zawodowo.

Projekt objął wiele dziedzin: literatura, kultura historia (np. wykład o plebiscycie na Śląsku), nauka, muzyka, sztuka (fizyka nie musi być trudna czy portrety ekspresjonistyczne), język (gdzie jest miejsce języka w kuchni), nowe technologie (z czym się je skype'a), natura środowisko, zdrowie (warsztaty z pierwszej pomocy), polityka, społeczeństwo, gospodarka.

Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że wiele zajęć zostało tak obmyślonych, by warunkiem uczestnictwa w nich nie była perfekcyjna znajomość niemieckiego. Chodziło o doskonalenie języka, o "podciąganie się" w jego znajomości. Poznawanie języka łączyło się często z przybliżaniem tradycji, jak choćby przy warsztatach nt. ozdób adwentowych i świątecznych.

Projekt LernRAUM.pl będzie kontynuowany w roku 2021 i ma już zapewnione finansowanie. Program na nowy rok powinien się na stronie projektu pojawić przed końcem stycznia. Do końca marca zajęcia będą prowadzone - na życzenie strony niemieckiej - wyłącznie on-line. Organizatorzy mają nadzieję, że - m.in. dzięki szczepieniom - najdalej jesienią będzie można prowadzić też zajęcia stacjonarne. Bazą lokalową projektu będzie dawna siedziba VdG przy ul. Krupniczej w Opolu. W przewożeniu sprzętu na różne warsztaty pomoże oddany na potrzeby projektu bus.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska