Opolszczyzna będzie pierwszym regionem w Polsce, który dowie się, czy jego mieszkańcy są otwarci na obecność cudzoziemców

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Naukowcy z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej rozpoczynają badania postaw mieszkańców województwa opolskiego wobec imigrantów. Przedsięwzięcie realizowane jest na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Co ważne, badanie realizowane jest na reprezentatywnej grupie 1000 osób, a tak duże grupy respondentów zwykle wykorzystywane są w badaniach ogólnopolskich.

Dotychczas opinie o obcokrajowcach mogliśmy poznać tylko w skali całego kraju. Teraz zobaczymy, jak wygląda to na Opolszczyźnie.

- Chcielibyśmy dowiedzieć się m.in. jaki jest zakres akceptacji cudzoziemców, jakie społeczeństwo ma obawy związane z ich obecnością, a także czy w związku z napływem imigrantów, głównie spoza Unii Europejskiej Opolanie mają jakieś nadzieje i w jaki sposób oceniają ich wpływ na rozwój gospodarki, rynku pracy oraz kultury – wyjaśnia Marek Wittek, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. wielokulturowości.

Badanie będzie telefoniczne, a respondenci zapytani zostaną m.in. o stosunek do przedstawicieli różnych narodów, skłonność do akceptacji obcokrajowców w różnych rolach m.in. jako współpracowników, sąsiadów lub członków rodziny.

Dowiemy się także, jakich praw chcieliby mieszkańcy naszego województwa dla imigrantów. Chodzi m.in.

  • o swobodę porozumiewania się w przestrzeni publicznej w ich językach,
  • możliwość zakładania stowarzyszeń,
  • prawo do głosowania w wyborach samorządowych dla osób pochodzących spoza Unii Europejskiej.

Pytania dotyczą także opinii mieszkańców odnoszących się do obaw związanych z obecnością cudzoziemców w naszym regionie. Chodzi np. o zwiększenia przestępczości czy też wpływ na spadek wynagrodzeń rodzimych pracowników.

- Opolanie mogą się także wypowiedzieć, w jakim zakresie chcieliby, by Opolszczyzna była regionem otwartym na imigrantów i czy pandemia wpłynęła na ich postrzeganie obcokrajowców w regionie – mówi dr Sabina Kubiciel–Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, która razem z dr Jolantą Maj i dr hab. Brygidą Solgą realizować będzie badanie.

Przedsięwzięcie umożliwi uzyskanie informacji, czy mieszkanie w regionie wielokulturowym, w którym ważną częścią społeczeństwa jest mniejszość niemiecka oraz doświadczenia emigracyjne mieszkańców, wpływają na postawy wobec imigrantów.

Wyniki badań znane będą jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska