Opolszczyzna. Dzięki Unii Europejskiej wszyscy zyskują

(dora)
fot. sxc
fot. sxc
Samorządy gmin i powiatów chętnie sięgają po unijne wsparcie. Remontują drogi, budują baseny.

Ponad tysiąc projektów o całkowitej wartości ponad 3,5 mln zł z czego prawie 2 miliony złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej, zaakceptował do realizacji zarząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO) na lata 2007-2013 do 30 czerwca tego roku.

Zobacz: Opolszczyzna. Rośniemy dzięki dotacjom

- Dzięki tym pieniądzom zyskują wszyscy - przekonują opolscy samorządowcy.

Nic dziwnego. To właśnie z RPO głównie korzystają. Najwięcej unijnych pieniędzy z tej puli pozyskały bowiem samorządy gminne i ich jednostki organizacyjne (ponad 501 mln złotych), samorząd województwa (blisko 401 mln), przedsiębiorcy (około 393 mln) oraz samorządy powiatowe i ich jednostki organizacyjne (ponad 109 mln).

Wśród samorządów gminnych najaktywniejszymi beneficjentami były: Opole, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Brzeg, Zawadzkie, Kluczbork, Olesno i Głubczyce. Natomiast wśród samorządów powiatowych, największe pule pieniędzy zgarnęły powiaty: nyski, namysłowski, strzelecki, kędzie-rzysko-kozielski oraz opolski.

Według najnowszych danych, średnia wartość dofinansowania z podpisanych już umów, która przypada na jednego mieszkańca województwa opolskiego to kwota sięgająca ponad 1 tys. 577 złotych.

A na co przeznaczane są te pieniądze? Większość z nich trafiła na inwestycje związane z transportem (443,05 mln złotych), turystyką (219,12 mln), przedsiębiorczością (205,48 mln) oraz na innowacje, badania i rozwój technologiczny (185,04 mln).

- Choć tych pieniędzy jest zawsze mało, to są magnesem dla samorządów - mówi Tadeusz Goc, burmistrz gminy Strzelce Opolskie. - Jeśli ktoś wyłoży część, to człowiek robi ten wysiłek i się mobilizuje. Zawsze jest łatwiej, jeśli ktoś dołoży do prezentu - dodaje.

Zobacz: Fundacja Rozwoju Śląska. Zyskał na tym cały region

Od początku uruchomienia RPO WO na lata 2007-2013, gmina Strzelce Opolskie podpisała 35 umów. Zrealizowała sporo mniejszych lub większych inwestycji. Do tych ważniejszych zaliczyć można m.in. budowę pierwszego krytego basenu w Strzelcach Opolskich, który za 14 mln złotych stanie przy ul. Opolskiej. - Myślę, że już w tym roku mieszkańcy będą mogli z niego korzystać - zapowiada burmistrz.

Mirosław Birecki, sekretarz Urzędu Miasta w Kluczborku również uważa, że unijnych pieniędzy mogłoby być o wiele więcej. - To właśnie dzięki nim zyskuje cały region - dodaje.

Dzięki dofinansowaniom z Regionalnego Programu Operacyjnego gmina Kluczbork zakończyła m.in. w ubiegłym roku modernizację Wojewódzkiego Kampusu Sportowo-Rekreacyjny STOBRAWA (wartość projektu sięgnęła prawie 10 mln złotych, z czego ponad 3,5 mln złotych dała Unia Europejska), z którego mogą korzystać nie tylko mieszkańcy gminy.

Budowana jest także obwodnica Kluczborka. Koszt tej inwestycji, na którą gminie udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości przekraczającej 6 mln złotych, to 10 mln złotych. - Dzięki niej w dużym stopniu usuniemy problemy komunikacyjne w naszej gminie - dodaje Birecki.

W Prudniku na początku listopada tego roku otworzono przebudowaną renesansową rezydencję Hermanna Frankla, a pieniądze na tę inwestycję pozyskano właście z RPO (wartość projektu - 9 269 197,90 zł, wsparcie unijne 75,7% wartości kosztorysowej brutto oraz 85% wartości kosztów kwalifikowanych). Dzisiaj mieści się tam dom kultury.

I choć z RPO niektóre gminy korzystają w bardzo niewielkim zakresie lub wcale, nie oznacza to, że tamtejsi mieszkańcy mają powody do narzekań. - W ramach RPO zrealizowaliśmy tylko jeden projekt. Korzystamy jednak z innych unijnych programów, głównie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdyż to właśnie w jego założenia się wpisujemy - mówi Dagmara Bak z Urzędu Gminy Domaszowice.

W Nysie natomiast oczy cieszy nowa elewacja Domu Wagi Miejskiej. Tę inwestycję również prowadzono dzięki unijnemu wsparciu. Udało się bowiem pozyskać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Polska 2007-2013.

Gminy nie tylko same sięgają po pieniądze unijne, ale także zachęcają swoich mieszkańców to starania się o takie formy wsparcia. Dowodem na to są działające centra informacje europejskiej. Jedno z nich funkcjonuje w Dobrzeniu Wielkim.

Pracujące tam osoby pomagają mieszkańcom i przedsiębiorcom z terenu gminy uzyskać informacje dotyczące możliwości zdobycie finansowego zastrzyku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, założenie działalności gospodarczej czy na rozwój już działającej firmy. Konsultacje są oczywiście bezpłatne.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie