Opolszczyzna. Musimy być przygotowani na przemiany rynkowe

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Autorzy projektu pytali Opolan, czy są zadowoleni z miejsca, gdzie żyją. Na zdjęciu mieszkańcy podczas festiwalu smaków na opolskim rynku. (fot. archiwum/wic)
Autorzy projektu pytali Opolan, czy są zadowoleni z miejsca, gdzie żyją. Na zdjęciu mieszkańcy podczas festiwalu smaków na opolskim rynku. (fot. archiwum/wic)
Taki główny cel postawili sobie autorzy projektu badawczego „Przedsiębiorstwa jutra - prognozowanie trendów rozwojowych w województwie opolskim”prowadzonego przez Politechnikę Opolską.

Pomysłodawcą projektu jest Politechnika Opolska a jej partnerami Państwowy Instytut Naukowy - Instytut Śląski oraz Nowa Trybuna Opolska.

Zobacz: Kędzierzyn-Koźle. Nawet 4 tysiące nowych miejsc pracy może powstać w zakładach pod Blachownią

Jest on wspófinansowany z Europejskiego FunduszuSpołecznego (pieniądze unijne) - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII - Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 - Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.2 - Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie opolskim.

Realizuje go zespół naukowców - regionalistów: (ekonomistów, socjologów, demografów).

Jego głównym celem jest uzyskanie gotowości społeczno-gospodarczej województwa opolskiego do aktywnego udziału w przemianach rynkowych.

Natomiast cele szczegółowe, jakie postawili sobie autorzy to:

  • zidentyfikowanie i zinterpretowanie stopnia dopasowania potencjału i kompetencji zawodowych społeczeństwa do struktury gospodarczej regionu
  • wyznaczenie kluczowych szans i możliwości gospodarczych wynikających z restrukturyzacji przemysłu i usług
  • podniesienie optymizmu społeczeństwa regionu mającego wpływ na zwiększenie dynamiki przemian społeczno-gospodarczych.

Projekt rozpoczął się w tym roku, a zakończy w 2010 r.

Polegał on na przeprowadzeniu ankiet wśród mieszkańców (na temat stopnia zadowolenia z życia na Opolszczyźnie) i przedsiębiorstw. Wnioski z analizy tych materiałów wyciągną naukowcy, którzy przygotują prognozę na przyszłość.

Przed rokiem Politechnika Opolska realizowała duży pilotażowy projekt Foresight dla województwa opolskiego. Przybliżył on obszary rozwoju regionu, które moglibyśmy wykorzystać w perspektywie 10 - 15 lat.

Zobacz: Uniwersytet Opolski. Uczelnia otwiera się na biznes

Autorzy wskazali w nim np., że przyszłością jest przemysł energetyczny i chemiczny z zastosowaniem rozwiązań proekologicznych, budownictwo i transport z uwzględnieniem nowoczesnych technologii oraz rolnictwo także stawiające na ekologię.

Ale analiza dotyczyła całego regionu ogólnie. Tym razem projektodawcy założyli prognozowanie trendów rozwoju przedsiębiorstw na poziomie gminy.

W ramach projektu na łamach Nowej Trybuny Opolskiej publikujemy artykuły, w których rozmawiamy na temat przedsiębiorczości i sytuacji gospodarczej regionu z przedstawicielami różnych środowisk.

Wypowiadali się na ten temat naukowcy, m.in. dr Teresa Sołdra-Gwiżdż, dyrektor Państwowego Instytutu Naukowego - Instytutu Śląskiego, prof. Robert Rauziński, demograf z Politechniki Opolskiej, prof. Krystian Heffner, regionalista z Politechniki Opolskiej i PIN - IŚ.

Spostrzeżeniami dzieli się też samorządowcy (Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego i wicemarszałek Józef Kotyś), specjaliści od rynku pracy (wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Renata Cygan) i reprezentanci samorządu gospodarczego (Alojzy Reinert, prezes Izby Gospodarczej Śląsk, Grażyna Dębicka - Ozorkiewicz, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Opolu).

Wywiady z nimi i informacje na temat projektu są dostępne na stronie internetowej:

www.jutro.po.opole.pl.

Musimy byc

Dr hab. Krzysztof Malik, dziekan Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej:

Po przeanalizowaniu ankiet stworzymy prognozę rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym.

Najprościej mówiąc, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakiego rodzaju przedsiębiorstwa powinny powstawać lub rozwijać się w poszczególnych gminach, żeby osiągnęły sukces.

Badania te mają służyć:

  • osobom, które chciałyby tutaj zainwestować w biznes,
  • władzom na szczeblu lokalnym, żeby przygotowały warunki do rozwoju takiego biznesu
  • władzom regionalnym np. przy podejmowaniu decyzji o rozdzieleniu pieniędzy unijnych na wspieranie gospodarki.

Wyniki badań mogą również stanowić pomoc dla studentów i doktorantów zainteresowanych problematyką czynników rozwoju przedsiębiorstw w wymiarze lokalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska