Opolszczyzna> W regionie dominują małe firmy

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Rozmowa z Renatą Cygan, wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu o rynku pracy, przedsiębiorczości i gospodarce.

- Jaka jest obecnie kondycja gospodarcza Opolszczyzny?

Do końca października ub.r. odnotowywaliśmy znaczny spadek stopy bezrobocia, wzrost liczby pracujących oraz systematyczny wzrost liczby podmiotów gospodarczych.

Zobacz: Jak zmienia się gospodarka Opolszczyzny?

Jednak od listopada sytuacja się odwróciła. Pojawiły się zapowiedzi dużych zwolnień grupowych, spadała ilość istniejących podmiotów gospodarczych. Na koniec czerwca br. było ich o 2264 mniej niż w grudniu 2008 r. Największe kłopoty w naszym regionie odczuwali przedsiębiorcy w branży motoryzacyjnej, meblowej i dot. przetwórstwa przemysłowego.

Dodatkowo na niekorzystny obraz sytuacji na opolskim rynku pracy miały wpływ powroty osób tracących zatrudnienie za granicą, o czym świadczyło rosnące zainteresowanie przyznaniem zasiłków dla bezrobotnych lub transferowaniem ich z krajów, gdzie te osoby dotychczas pracowały. I tak dla porównania w 2008 r. przyznaliśmy takich zasiłków 748, a do chwili obecnej w roku bieżącym 1013. W przypadku transferów liczba ich wzrosła z 249 w 2008 r. do 382 obecnie.

W jaki sposób zareagowaliście na tę sytuację?

Staraliśmy się łagodzić skutki kryzysu poprzez aktywizację osób pozostających bez pracy, wykorzystując w regionie zarówno pieniądze unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego, jak i krajowe z Funduszu Pracy.

Pieniądze na aktywizację bezrobotnych przeznaczaliśmy na: szkolenia, staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy.

Zobacz: Ścisła współpraca to klucz do sukcesu przedsiębiorstw

Istotną rolę odgrywały również bezzwrotne dotacje dla osób rozpoczynających działalność i refundacje dla pracodawców na stworzenie bądź doposażenie nowych miejsc pracy, na których zatrudnią bezrobotnych.

I tak np. w pierwszym półroczu br. ze szkoleń skorzystało 3000 osób, ze staży 3617, tj. o 1263 więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Do końca czerwca przyznano 825 dotacji na uruchomienie własnej firmy. W sumie na te cele z Funduszu Pracy przeznaczyliśmy już w regionie prawie 115 mln zł w tym roku.

Jakie są charakterystyczne cechy gospodarki Opolszczyzny?

Opolska gospodarka to przede wszystkim przemysł, w którym pracuje 72,2 tys. osób. Druga pod względem wielkości gałąź to handel i naprawy (34,3 tys. osób), kolejna - edukacja (28,2 tys. osób). Opolszczyzna to również region rolniczy i tu zatrudnienie jest znaczące.

Cechą charakteryzująca przedsiębiorczość naszego regionu jest dominacja firm małych zatrudniających do 10 osób (ponad 90 % istniejących firm).

Gdyby przyjrzeć się osobom zakładającym firmy w regionie przy naszym wsparciu, to z naszych badań wynika, że po 5 latach od rozpoczęcia dzielności gospodarczej połowie z nich udaje się przetrwać na konkurencyjnym rynku.

Mężczyźni otwierają najczęściej zakłady usług budowlanych, remontowe, wykończeniowe i mechaniki pojazdowej, a kobiety salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz sklepy, w tym także internetowe. Popularne jest także doradztwo ubezpieczeniowe. Natomiast rzadko Opolanie zakładają działalność produkcyjną czy artystyczną.

Jak sobie radzą obecnie duże opolskie przedsiębiorstwa?

Najświeższe badania z kwietnia i maja br. przeprowadzono na zlecenie WUP wśród 100 kluczowych dla gospodarki przedsiębiorstw w regionie legitymujących się dobrymi wynikami finansowymi.

Wynika z nich, że 40 proc. badanych firm przeprowadzało ostatnio redukcje etatów, 18 proc. nadal planowało zwalniać, ale pozytywny symptom to, że 24 proc. planowało przyjmować nowych ludzi.

Jaka jest rola WUP w rozwoju gospodarczym regionu?

Przeprowadzamy badania i analizy, stawiamy prognozy na przyszłość, zajmujemy się podziałem pieniędzy na zwalczenie bezrobocia, współtworzymy dokumenty strategiczne dla rozwoju regionu. Prowadzimy też sklep pracą, a na naszej stronie można znaleźć oferty pracy z całego regionu.

Ważnym elementem jest też pośrednictwo zawodowe i doradztwo zawodowe dla uczniów i osób osadzonych. Szkolimy agencje zatrudnienia, organizujemy targi pracy. Zarządzamy też pieniędzmi unijnymi z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które mają służyć właśnie wspieraniu regionalnego rynku pracy, a tym samym gospodarki Opolszczyzny.

Tekst powstał w ramach projektu badawczego realizowanego przez Politechnikę Opolską, Instytut Śląski i Nową Trybuną Opolską, a finansowanego z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska