Oto jak teraz wygląda zabytkowy dworzec PKP w Oleśnie. Remont kosztował prawie 12 milionów złotych

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
PKP Olesno Śląskie po gruntownym remoncie. To teraz jeden z najnowocześniejszych dworców w regionie.
PKP Olesno Śląskie po gruntownym remoncie. To teraz jeden z najnowocześniejszych dworców w regionie. Mirosław Dragon
Na gruntownie wyremontowany dworzec kolejowy w Oleśnie przeprowadziły się Straż Miejska oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Po remoncie nie ma za to dworcowej restauracji. Zobacz, jak wygląda teraz dworzec PKP Olesno Śląskie.

Zabytkowy dworzec PKP Olesno Śląskie (ponieważ tak brzmi oficjalna nazwa oleskiej stacji kolejowej) został gruntownie wyremontowany w latach 2021-22. Koszt inwestycji wyniósł 11,7 mln zł.

Budynek skuto do gołej cegły. Z wnętrza wywieziono mnóstwo gruzu. Z elewacji dworca od strony peronów zniknął słynny napis Olesno Śląskie, przypominający scrabble.

Tak wyglądały słynne scrabble na dworcu PKP Olesno Śląskie.
Tak wyglądały słynne scrabble na dworcu PKP Olesno Śląskie. Mirosław Dragon

Zmodernizowano dworzec otwarto w 100-lecie oddania do użytku nowego dworca kolejowego w Oleśnie (poprzedni z XIX wieku został wysadzony przez polskich powstańców podczas III powstania śląskiego).

Po przebudowie na parterze oprócz poczekalni są biura straży miejskiej oraz ośrodka pomocy społecznej, a na piętrze 3 mieszkania interwencyjne.

Po remoncie nie ma za to restauracji Dworcowej. Restauracja przeniosła się do budynku internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie.

Na parterze dworca PKP w Oleśnie mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli poczekalnia, toalety, a także pomieszczenie przeznaczone na działalność usługową (trwają poszukiwania najemcy). W poczekalni są nowe ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów oraz system informacji głosowej.

Dworzec PKP w Oleśnie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wykonano oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, ścieżki prowadzące wewnątrz obiektu i w jego otoczeniu dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Oleski dworzec stał się budynkiem ekologicznym. Zainstalowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając w ten sposób zużycie energii elektrycznej. Straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej.

Nowoczesny system BMS (Building Management System) nadzoruje pracę instalacji oraz urządzeń na dworcu. Integruje on również systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska