Otwarcie polskich granic. Zniesienie kontroli w strefie Schengen jeszcze w czerwcu? Są na to szanse

Krzysztof Strauchmann
Granice Polski są zamknięte od marca 2020.
Granice Polski są zamknięte od marca 2020. Andrzej Szkocki/Polska Press
Republika Czeska otworzyła granice z Węgrami i Austrią. Granica z Polską jest nadal pilnowana. Będzie tak przynajmniej do 12 czerwca. Kiedy zostaną otwarte polskie granice? Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapowiada, że “sytuacja idzie w dobrym kierunku”.

Czeska prasa już opisuje pierwszych turystów, którzy dotarli nad adriatyckie plaże w Chorwacji. Chwalą sobie puste drogi i miejscowości turystyczne.

Jedynym mankamentem jest obowiązek wypełnienia na granicy ankiety o sobie.

Pierwsi podróżni wyjechali nie mając pewności, że po powrocie nie trafią do kwarantanny. Czesi zrezygnowali jednak z kwarantanny i testów na koronawirusa od osób przyjeżdżających do ich kraju z Austrii i Węgier, a nieco wcześniej ze Słowacji.

Polska też dostała zielone światło, jednak to nasz rząd zwleka z decyzją o otwarciu granicy z Czechami. Decyzje co dalej zapadną prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia.

Nie mamy jeszcze żadnych nowych informacji ze strony polskiej, dotyczących możliwej zmiany warunków wjazdu do Polski. Jak dotąd polski rząd nie wyznaczył nawet orientacyjnej daty, kiedy jest gotowy przystąpić do otwarcia granic w Europie Środkowej - powiedział czeski minister spraw zagranicznych Tomasz Petříček.

Komisarz Unii Europejskiej ds. wewnętrznych zapowiedziała, że pełne funkcjonowanie strefy Schengen ma zostać przywrócone 1 lipca. Decyzja w tej sprawie należy jednak do krajów członkowskich.

Być może nasz rząd też podzieli kraje Unii Europejskiej na te mniej i bardziej bezpieczne i zróżnicuje wymagania na poszczególnych granicach. Wygląda jednak na to, że po wycofaniu patroli z granicy czeskiej, nasza droga na południe Europy zostanie otwarta.

Otwarcie granic 2020 - sytuacja według danych na 5 czerwca

Niemcy
Nadal obowiązuje przepis, że można wjechać do Niemiec z ważnego powodu, np. do pracy, bliskiej rodziny czy w celu umówionej wizyty lekarskiej albo na spotkanie biznesowe. Kontrole na granicach wjazdowych są jednak sporadyczne. Mogą się zdarzyć kontrole wewnątrz kraju, w czasie których trzeba będzie pokazać dokumenty uprawniające nas do wjazdu.

Węgry
Otworzyły swoje granice z Czechami, Austrią i Słowacją w piątek, 5 czerwca o godzinie 8:00.

Słowacja
Otworzyła granice z Czechami, Austria i Węgrami. Na granicy z Polską bez zmian.

Austria
Austria zniosła kontrole graniczne od czwartku, 4 czerwca, z wyjątkiem przejazdów do Włoch.

Chorwacja
Do Chorwacji od 28 maja mogą bez ograniczeń przyjeżdżać obywatele 10 krajów UE, w tym Polacy. Na początku tygodnia w kraju zarejestrowano ogółem 2246 przypadków koronawirusa. Popularna Riwiera Makarska nie odnotowała ani jednego pozytywnego testu.

Hiszpania
Hiszpański minister turystyki ogłosił, że Hiszpania zniesie wszystkie ograniczenia na granicy z Francją i Portugalią 22 czerwca, choć pierwotnie planowano to na 1 lipca. Na razie w kraju obowiązuje do 21 czerwca stan nadzwyczajny, na koronawirusa zmarło tam już ponad 27 tysięcy ludzi.

Włochy
Włochy otworzyły granicę w środę, 3 czerwca, dla obywateli wszystkich krajów UE. W poszczególnych regionach kraju obowiązują jednak lokalne zalecenia dotyczące zasad pobytu turystycznego.

Belgia, Francja, Grecja
Kraje planują otwarcie granic 15 czerwca, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, aby zrobić to jeszcze w tym miesiącu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska