Otwarciem wystawy w Filharmonii Opolskiej rozpoczęły się VI Dni Kultury Niemieckiej

fot. Teatr im. Jana Kochanowskiego
Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał sztukę Rolanda Schimmelpfeniga "O lepszy świat” w reżyserii Tomasza Koniny.
Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego pokazał sztukę Rolanda Schimmelpfeniga "O lepszy świat” w reżyserii Tomasza Koniny. fot. Teatr im. Jana Kochanowskiego
Wykłady, spektakle i filmy będą prezentowane do połowy listopada.

Wkrótce w ramach dni:

Wkrótce w ramach dni:

21.10.
godz. 13.25 film “Środek Europy/Die Mitte", Zespół Szkół Olesno;
godz. 19.00 film “Światła/ Lichter" Politechnika Opolska, ul. Mikołajczyka 16, (sala łącznik B);

22.10.
godz. 16.00 Max Pinkus - śląski przemysłowiec i mecenas kultury - wykład dra Arkadiusza Barona Polsko-Niemiecka Biblioteka J. von Eichendorffa, ul. Szpitalna 7a, Opole; 27.10. godz 10.40 film “Środek Europy/Die Mitte" Zespół Szkół Głogówek;

28.10.
godz. 11.00 Podchody śladami kultury niemieckiej w Opolu.

Koncertem pieśni Schuberta i Schumanna w wykonaniu Rafała Żurakowskiego i otwarciem wystawy o relacjach polsko-niemieckich przygotowanej przez Niemiecki Instytut Polski w Darmstadt zainaugurowano w minioną środę w Filharmonii Opolskiej VI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

- Ta impreza jest wizytówką mniejszości w regionie - mówił, witając publiczność, konsul Niemiec w Opolu Ludwig Neudorfer, który wraz z marszałkiem województwa Józefem Sebestą objął patronat honorowy nad dniami.

W pierwszym tygodniu imprezy poza wystawą w filharmonii publiczność wysłuchała wykładu prof. Remigiusza Pośpiecha o znakomitym XVIII-wiecznym kompozytorze Carlu Dittersie von Dittersdorf (piszemy o nim na stronie IV) oraz obejrzała spektakle teatralne: “O lepszy świat" Rolanda Schimmelpfeniga w wykonaniu Teatru im. Kochanowskiego oraz “Spleen. Charles Baudelair: Poems in Prose" pokazany przez Figurentheater “Wilde & Vogel".
- Bardzo podobała mi się koncepcja inauguracyjnej wystawy - mówi Norbert Rasch, przewodniczący TSKN - bo zachęca do dyskusji o polsko-niemieckiej historii. Jestem przekonany, że dni prezentujące niemiecką kulturę wysoką zmieniają wizerunek Niemców na Śląsku Opolskim. To jest bardzo ważne, byśmy, nie zaniedbując folkloru, prezentowali się też z ambitniejszej strony.

- Wiele dobrego obiecujemy też sobie po cyklu “Odkryj Niemcy w filmie!" - dodaje Zuzanna Donath-Kasiura odpowiedzialna w TSKN za sprawy kultury. - Tym bardziej, że pokazom w szkołach towarzyszą rozmowy na lekcjach o sprawach nurtujących niemieckie kino.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska