Pakuj zakupy do toreb ekologicznych

Redakcja
Basia Karlińska za foliowe torebki z góry dziękuje. Zawsze ma ze sobą torbę uszytą z lnu.
Basia Karlińska za foliowe torebki z góry dziękuje. Zawsze ma ze sobą torbę uszytą z lnu.
Jednorazowe torby, czyli popularne reklamówki, rozkładają się w środowisku prawie 400 lat.

Basia Karlińska jest studentką psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Kiedy wychodzi z domu na zakupy, wkłada do torebki lnianą torbę. Za jednorazowe foliowe woreczki z góry dziękuje.

- Nie muszę się potem zastanawiać, co z taką torbą zrobić - mówi opolanka.
Niestety, takie zachowanie na razie jest rzadkością. Każdego roku na nasze wysypiska śmieci trafiają miliony popularnych reklamówek. Tylko w Warszawie każdego dnia zużywanych jest 2 miliony foliowych worków. W skali roku daje to prawie 120 tysięcy ton. Liczba może budzić grozę tym bardziej, że - jak oceniają fachowcy - jedna torebka rozkłada się w środowisku prawie 400 lat. Torby foliowe zaśmiecają nasze lasy i parki. Jeżeli więc definitywnie z takich toreb nie zrezygnujemy, już niedługo może nas zalać fala śmieci.

- Rezygnacja z torebek foliowych jest bardzo prosta - mówi studentka. - Wystarczy zaopatrzyć się w torbę lnianą i pamiętać, żeby zabierać ją z domu. Taka torba jest nie tylko ekologiczna, ale także estetyczna.

W tym roku kilka dużych sieci handlowych wycofało jednorazowe torby foliowe. We wrześniu zrobiła to IKEA. Teraz zamiast reklamówki klient, jeżeli nie ma własnej torby, otrzyma papierową, za którą jednak musi zapłacić.
W czerwcu Carrefour Polska całkowicie wycofał ze swoich sklepów bezpłatne torby foliowe, rozdawane przy kasach. Sieć postanowiła tym samym zachęcić klientów do korzystania z lepszych z punktu widzenia środowiska toreb wielokrotnego użytku. Zarazem, znając nawyki polskich konsumentów, przyzwyczajonych do bezpłatnych foliówek i jednorazowych opakowań, Carrefour zaproponował w ich miejsce torby biodegradowalne.

- Słyszeliśmy już zarzuty, że nasze torby zrobione są z plastiku, ale to nieprawda - mówi Monika Kalinowska, przedstawiciel biura prasowego firmy Carrefour. - To torby ze skrobi. W kompostowniach ulegają biodegradacji zaledwie w ciągu kilku dni.

Czyli posiadacz takiej torby, kiedy ta się zużyje, może włożyć ją do kompostowni, a potem nawozić nią ogródek. Osoby, które kompostowni nie mają, powinny zniszczone torby wkładać do pojemników na odpady biodegradowalne.
Z badań prowadzonych przez firmę Carrefour wynika, że po miesiącu od wprowadzenia na rynek płatnych toreb, ich zużycie w Polsce spadło o prawie 80%.

Co roku każdy z nas wytwarza 320 kg śmieci. Można to ograniczyć. Jak to zrobić?Stosując kilka prostych zasad:

1 Wybieraj produkty, które nie mają zbędnych opakowań.
2 Unikaj kupowania towarów, które są niepotrzebnie pakowane w wiele warstw.
3 Kupuj odpowiedzialnie, a więc to, co rzeczywiście potrzebujesz (wg badań 67% zakupów to zakupy nieprzemyślane).
4 Unikaj kupowania napojów w puszkach aluminiowych - produkcja aluminium pociąga za sobą wysokie zużycie energii.
5 Unikaj plastikowych toreb jednorazowego użytku i reklamówek (rocznie ludzkość zużywa ich około tryliona!).
6 Zaopatrz się we własną torbę płócienną lub wykonaną z innego materiału, np. polipropylenu (tzw. zielone siatki typu green bag).
7 Zredukuj ilość zużywanego przez siebie papieru w domu i szkole - drukując bądź pisząc, staraj się wykorzystać obie strony kartki.
8 Staraj się używać i kupować produkty wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska