Parzą, ranią i trują

Małgorzata Fedorowicz <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 576
Uważajmy na barszcz Sosnowskiego!
Uważajmy na barszcz Sosnowskiego!
W trakcie letnich spacerów można się natknąć na niebezpieczne rośliny. Lepiej omijać je z daleka.

Jedną z nich jest barszcz Sosnowskiego, wyglądający z pozoru niewinnie, gdyż przypomina włoski koper. Dotknięcie tej rośliny grozi jednak poważnym oparzeniem. W miejscu, w którym zetknie się ona z ciałem człowieka, wyskakują bąble, a nawet mogą powstać bardzo bolesne owrzodzenia, po których pozostają brązowe blizny - trudne do wywabienia. U niektórych osób po zetknięciu z barszczem dochodzi nawet do powstania znamion, dających się usunąć tylko chirurgicznie.

Barszcz jest wyjątkowo podstępny, gdyż wydziela też olejki eteryczne, których wdychanie grozi: bólami głowy, mdłościami i wymiotami. Roślina ta szczególnie lubi rosnąć nad brzegami rzek i strumykami. Często można ją spotkać w miejscowościach na południu Polski, odwiedzanych masowo przez turystów. Uważajmy na nią, przebywając zwłaszcza w takich miejscowościach jak: Krynica, Muszyna, Wisła i Szczyrk.

Jeśli ktoś jednak poparzy się barszczem, w ramach pierwszej pomocy, musi natychmiast umyć odsłonięte części ciała wodą z mydłem. A następnie powinien unikać słońca, bo toksyna występująca w barszczu tzw. furanokumaryna, może się okazać dla człowieka jeszcze bardziej niebezpieczne po zetknięciu z promieniami i wywołać silne uczulenie.

W lesie można się natknąć na równie podstępną roślinę, którą jest pokrzyk wilcza jagoda. Przypomina ona zwykłą jagodę, więc o pomyłkę nietrudno. Pokrzyk zawiera atropinę, silną truciznę, która, otrzymana w dużych dawkach, może być dla człowieka bardzo niebezpieczna. Jeśli ktoś ją zje przez pomyłkę, wywołuje poraże-nie układu nerwowego oraz uszkadza przewód pokarmowy.

O zatruciu tą rośliną świadczą: nadmierne pobudzenie, halucynacje, zaburzenia widzenia i równowagi, słowotok, przyspieszone bicie serca, suchość w ustach, nadmierne zaczerwienienie twarzy. Gdy wystąpią u kogoś te objawy, trzeba natychmiast wezwać pogotowie lub zawieźć poszkodowaną osobę do szpitala.
Zatruć można się też szalejem jadowitym, ładnie wyglądającą rośliną (białe kwiaty, podłużne zielone listki), nazywaną inaczej cykutą. Zawarta w jej korzeniu trucizna również uszkadza centralny układ nerwowy i oddechowy. Objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach, a należą do nich: mdłości, wymioty, bóle brzucha, pieczenie w ustach, zaburzenia świadomości, drgawki, kłopoty z oddychaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska