Paweł Kukiz: "Nie będę członkiem klubu PiS". Kogo popierał w pierwszych głosowaniach?

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
Poseł z Opolszczyzny Paweł Kukiz zapowiedział, że nie wstąpi do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, z którego listy startował w ostatnich wyborach.

Zapowiedział, że jeśli posłowie Marek Jakubiak i Jarosław Sachajko zechcą, to utworzą wspólnie koło poselskie, a jeśli nie, to Paweł Kukiz pozostanie posłem niezależnym.

W jednym z wywiadów dla nto przed wyborami powiedział m.in.: - Światopoglądowo Prawo i Sprawiedliwość jest mi najbliższą formacją polityczną. To partia racjonalnie konserwatywna – mówił.

Podkreślił jednak swoją antysystemowość, co oznacza także odrzucenie idei partyjności: - Nie mam wątpliwości co do tego, że wszelkie partie polityczne działające w Polsce, są w mniejszym lub większym stopniu spatologizowane poprzez system nagród za wspólne głosowania, żerowanie na spółkach skarbu państwa i tym podobne bonusy systemu.

Poseł Paweł Kukiz podkreślił, że ceni i szanuje Jarosława Kaczyńskiego, który na jego wniosek wprowadził do programu Zjednoczonej Prawicy na bieżącą kadencję elementy postulowanych przez Pawła Kukiza zmian ustrojowych, takie jak zmiany w ordynacji wyborczej, zniesienie immunitetów niektórych funkcjonariuszy państwowych czy obniżenie progu frekwencji wymaganej dla uznania ważności referendów.

W minionej kadencji Zjednoczona Prawica przeprowadziła przez proces legislacyjny postulowaną przez Pawła Kukiza ustawę antykorupcyjną, która wprowadza od obecnej kadencji bezwzględny zakaz zajmowania stanowisk w spółkach skarbu państwa i spółkach komunalnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, posłów i senatorów.

Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny dla sądów przymus orzekania w przypadku łapownictwa urzędniczego utraty stanowiska. Do tej pory kara taka była fakultatywna.

Przystępując do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością Paweł Kukiz Jak nam powiedział poseł Paweł Kukiz liczył, że dzięki sile tej formacji zrealizowane zostaną postulowane przez niego dalsze zmiany ustrojowe.

- Utrzymanie władzy przez PiS jest w moim interesie, a raczej w interesie moich postulatów, w interesie mojego programu – dodał podkreślając, że tylko dla zmian ustrojowych i zburzenia obecnego patologicznego systemu politycznego zaangażował się w politykę.

Jeśli Zjednoczona Prawica nie utrzyma władzy realizacja planów przemian ustrojowych postulowanych przez posła Pawła Kukiza stanie pod znakiem zapytania.

W poniedziałkowych głosowaniach Paweł Kukiz poparł kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu, która przegrała jednak z Szymonem Hołownią a także nie została wybrana na wicemarszałka (decyzją KO, Trzeciej Drogi, Lewicy i części Konfederacji). W głosowaniach nad innymi wicemarszałkami Paweł Kukiz był za kandydatami KO, PSL i Nowej Lewicy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska