Pieniądze na budowę Collegium Medicum w Opolu. Minister: "Jest szansa"

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Koszt całej inwestycji to 41 mln złotych.
Koszt całej inwestycji to 41 mln złotych. Materiał uczelni
Wsparcie finansowe budowy Collegium Medicum zapowiedział dziś dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas konferencji podsumowującej wizytę wicepremiera Jarosława Gowina w Opolu.

- Nie chcemy mówić o kwotach czy procentach, bo przy przejściu z projektu architektonicznego do budowlanego jeszcze wiele może się zmienić. Co do zasady w ministerstwie przyjęliśmy procedurę, że w pierwszej kolejności wspieramy te wnioski, które mają większy wkład własny. Z tym chyba uniwersytet nie będzie miał problemu bo jest zarządzany zdroworozsądkowo i ma nadwyżki w budżecie – powiedział wiceminister.

Prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor ds. promocji i zarządzania UO potwierdziła, że wniosek o dofinansowanie części inwestycji został już w ministerstwie złożony.

- Koszt całej inwestycji to 41 mln złotych. We wniosku zapisaliśmy, że jesteśmy w stanie zagwarantować przynajmniej 20 proc. sumy, o którą zabiegamy. Liczymy też na sponsoring. Miasto już przekazało nam już milion złotych, podobnie sejmik województwa – mówiła prorektor.

Uczelnia i resort nauki chcą, by kierunek lekarski ruszył na UO w roku akademickim 2017/2018. Plan pozytywnie zaopiniowało już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwo Zdrowia.

Teraz wniosek rozpatruje Państwowa Komisja Akredytacyjna. Ma na to trzy miesiące. Kształcenie lekarzy w Opolu poparł też Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, ale postawił dwa warunki: połączenie z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową oraz przekształcenie WCM-u w szpital kliniczny.

- Rozmawiamy w tej sprawie z rektorem PMWSZ Tomaszem Halskim. Równolegle będziemy współpracować z senatami obu tych uczelni. Założyliśmy, że rozpoczniemy spotkania roboczych zespołów, żeby pokazać nasze potencjały i możliwości. Te spotkania ruszą w najbliższym czasie – zdradziła prorektor Piątkowska-Stepaniak.

Dodała też, że uczelnia oprowadzi również rozmowy z Politechniką Opolską.

Marcin Ociepa, który zaprosił wicepremiera do Opola podkreśla, że stworzenie w mieście kierunku lekarskiego jest wyzwaniem.

- Dlatego musimy zrobić wszystko, by jako samorząd spełnić postawione przez ministra warunki. Bierzemy na siebie odpowiedzialność za powodzenie tego projektu. To nie jest już tylko sprawa Uniwersytetu Opolskiego. Apelujemy do środowiska akademickiego, byśmy dokonali przełomu i doprowadzili do utworzenia tego kierunku. Musimy przyznać, że dawno nie było tak dobrego klimatu, by to zrealizować. Dawno nie gościł w Opolu minister nauki i dawno nie padły tak jasne kryteria. Wykorzystajmy ten dobry czas – skwitował.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska