Pieniędzy nie trzymajmy w skarpecie

Fot. Tomasz Krawczyk
Dariusz Bittner nie zaleca przechowywania pieniędzy w skarpecie.
Dariusz Bittner nie zaleca przechowywania pieniędzy w skarpecie. Fot. Tomasz Krawczyk
Dariusz Bittner, dyrektor oleskiego oddziału Banku Zachodniego WBK SA, dyżurował przy telefonie naszej redakcji w Oleśnie. Odpowiedział też na maile.

M@rek: - Mam zaoszczędzone w tak zwanej skarpecie 4000 euro. Chciałbym jednak, aby rosły mi z nich jakieś zyski. Proszę poradzić, jak najlepiej ulokować te pieniądze?
- Panie Marku, zaoszczędzone 4000 euro stanowi równowartość 16 000 zł. Do pana należy decyzja, czy założy pan lokatę w walucie, która będzie oprocentowana do 3 proc., czy w złotówkach. Jeśli w złotówkach, to radzę ulokować pieniądze w funduszu inwestycyjnym, gdzie stopa zwrotów będzie w stosunku rocznym ok. 10 proc., ale wtedy musi pan się zdecydować, na jaki okres zdeponuje pan środki.
Czytelnik "NTO" z Olesna:
- Jak można obejść podatek od oprocentowania lokat? Wiem, że są takie możliwości.
- Podatek jest naliczany od wysokości odsetek, które zostały dopisane klientowi na jego lokacie. W chwili obecnej polecam zainwestować w obligacje lokacyjne, w których unikniemy opodatkowania, lub w fundusze inwestycyjne, które pozwolą nam na niepłacenie podatku z góry, tylko wtedy, kiedy będziemy zdobywać część jednostek uczestnictwa danego funduszu.
T.W.P.pl:
- Czy można zrobić tak, aby ulokować pieniądze na lokacie, ale w razie czego mieć do nich dostęp, nie tracąc jednocześnie odsetek?
- W chwili obecnej lokowaniem pieniędzy, aby mieć do nich ciągły dostęp, zajmują się fundusze inwestycyjne. Jednak pierwszy okres, na jaki należy zawrzeć umowę, to z reguły 3 - 6 miesięcy, jeśli natomiast klient chce mieć pieniądze na standardowej lokacie, to polecam lokaty krótkoterminowe 1-, 3-, 7-, 14-dniowe.
Krzysztof P.:
- W jaki sposób, będąc przez dłuższy czas na Zachodzie, mogę kontrolować moje konto? Na przykład zakładać lokaty?
- Dla przebywających na Zachodzie polecam bezpłatny dostęp do swojego konta poprzez usługi elektroniczne, internet. Za pomocą nich można sprawdzić stan konta oraz historię operacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska